Archbold, OH
Cloudy
Cloudy
33°F
 

Wauseon Sweeps Streaks, Vikings

Brittney Ramirez, left, jumps out of the blocks to start a girls relay. L.J. Tijerina races to the finish line in a boys race.– photos by Mary Huber

Brittney Ramirez, left, jumps out of the blocks to start a girls relay. L.J. Tijerina races to the finish line in a boys race.– photos by Mary Huber

Wauseon won both the girls and boys meets in a trimeet with Archbold and Evergreen, Tuesday, April 16, at Evergreen.

Girls

Wauseon 73, Archbold 59, Evergreen 39

100-meter dash: 1. Dakota Stamm 12.79 seconds; 4. Iris Pena 13.44.

200: 1. D. Stamm 26.31; 4. Brittney Ramirez 29.54.

400: 1. Gwynne Riley 1 minute, 3.6 seconds; 2. Pena 1:06.8.

1600: 1. Duden (W) 5:51.54; 3. Karley Ramirez 6:00.51; 4. Regan Ramirez 6:13.16.

4×200-meter relay: 1. Archbold (Shylo Richardson, Pena, Riley, D. Stamm) 1:52.32.

4×400: 1. Archbold (B. Ramirez, Pena, Riley, D. Stamm) 4:16.31.

4×800: 1. Archbold (K. Ramirez, Camryn Hudson, Ramirez, Montana Stamm) 11 minutes:30.83.

 

 

High jump: 1. Harris (E) 4 feet, 8 inches; 3. Arlie Lambright 4-4.

Pole vault: 1. Smith (W) 8-0; 2. Gabby Cox 6-8; 3. Katie Short 6-8.

Long jump: 1. Smith (W) 15-5 3/4; 2. Richardson 14-10.

Shot put: 1. Zirkle (W) 34-2 1/2; 2. Kiera Gensler 33-1; 3. Hailey Wooley 30-2.

Discus: 1. Gensler 103-5; 4. Natalie Roth 95-10 1/2.

Boys

Wauseon 70, Archbold 65, Evergreen 38

100: 1. Trey Theobald 11.3; 3. L.J. Tijerina 11.6; 4. Tony Grime 11.7.

400: 1. Austin Roth 56.33.

800: 1. Willson (W) 2:15.62; 4. Brady Johns 2:30.48.

1600: 1. Vernot (W) 5:00.33; 3. Johns 5:20.96; 4. Weston Ruffer 5:24.32.

110 hurdles: 1. Hutchinson (W) 16.43; 2. Antonio Cruz 16.98.

300 hurdles: 1. Hutchinson (W) 43.2; 2. Elijah Zimmerman 44.17.

4×100: 1. Evergreen 47.25; 2. Archbold (Josh Richer, Matthew Gladieux, Mason Babcock, Spencer Short) 49.21.

4×200: 1. Archbold (Tijerina, Noah Gomez, Theobald, Grime) 1:36.4.

4×400: 1. Archbold (Grime, Roth, Hunter Cullen-Lemley, Theobald) 3:41.74.

4×800: 1. Wauseon 9:52.14; 2. Archbold (Brady Johns, Daniel Oyer, Brendon Johns, Ruffer) 10:12.31.

Pole vault: 1. Moore (W) 11-8; 3. Caleb Ranzau 10-0.

Long jump: 1. Torres (W) 19-2 1/4; 2. Zimmerman 18-11 1/2.

Shot put: 1. Gladieux 46-6; 2. Richer 42-0.

Discus: 1. Gladieux 149-1; 3. Babcock 139-8 1/2; 4. Richer 135-2 1/2.

High jump: 1. Loeffler (E) 6-2; 2. Short 5-8; 3. Zimmerman 5-8.