Archbold, OH
Mostly sunny
Mostly sunny
56°F
 

Streaks Fourth At Diller Invitational

PHS Boys 5th, Girls 14th


Tressa Parsley jumps off the starting block in AHS track action, Tuesday, April 9. She was on the relay team that won the girls 4x400 at the Diller Invitational, Saturday, April 27.– photo by Mario Gomez

Tressa Parsley jumps off the starting block in AHS track action, Tuesday, April 9. She was on the relay team that won the girls 4×400 at the Diller Invitational, Saturday, April 27.– photo by Mario Gomez

The Archbold track teams both placed fourth in the Diller Invitational at Ayersville High School, Saturday, April 27.

The Pettisville boys team finished fifth, while the PHS girls team was 14th.

Liberty Center won the girls meet with 110 points. Tinora was second with 98.5, and Columbus Grove was third with 72.

The AHS girls team won one event, the 4×400-meter relay.

Fairview edged out Tinora in the boys meet, finishing with 91.2 points to the Rams’ 90. Columbus Grove was third with 87.2.

The AHS boys won two events, the 4×200 and 4×400.

Girls

Liberty Center 110, Tinora 98.5, Columbus Grove 72, Archbold 69, Fairview 54.5, Stryker 48, Otsego 41, Ayersville 32, Patrick Henry 30.5, Continental 29, Wayne Trace 20.5, Paulding 18, Delta 16, Pettisville 13, Montpelier 11

Pole vault: 1. Behringer (T) 9 feet, 0 inches; 2. Jordyn Pursel (P) 9-0.

Devin Shannon was on the AHS boys 4x400 team that won at the Diller Invitational.– photo by Mario Gomez

Devin Shannon was on the AHS boys 4×400 team that won at the Diller Invitational.– photo by Mario Gomez

Long jump: 1. Ordway (C) 16-1 1/2; 2. Kinsey Smith (A) 15-7 1/2; 7. Erin Erbskorn (A) 13-7 1/4.

Discus: 1. Verhoff (CG) 126-11; 8. Brooke Waidelich (P) 97-11.

High jump: 1. Hammersmith (Ay) 5-2; 7. Rachel Brader (A) 4-10.

4×800: 1. Liberty Center 10 minutes, 4.2 seconds; 2. Archbold (Demetria Martinez, Darian Oberlin, Tressa Parsley, Kassidy Garrow) 10:23.4; 5. Pettisville (Alyssa Ramos, Emily Eicher, Carley Hoffmire, Shelby Miller) 11:07.7.

100-meter dash: 1. Rupp (S) 13.1; 7. Smith (A) 13.91.

4×200: 1. Tinora 1:48.3; 2. Archbold (Jensyn Garrow, Meridith Short, Smith, K. Garrow) 1:50.2.

1600: 1. Chamberlain (LC) 5:37.7; 5. Mara Beck (A) 6:04.3.

400: 1. Rupp (S) 1:00.6; 3. Short (A) 1:03.2.

300 hurdles: 1. Ordway (C) 46.9; 4. Smith (A) 50.6.

800: 1. Wenig (O) 2:29.4; 4. Martinez (A) 2:34.4.

200: 1. Rupp (S) 26.4; 4. J. Garrow (A) 27.4.

3200: 1. Atkinson (LC) 11:51.7; 5. Ellie Sonnenberg (A) 13:26.3.

4×400: 1. Archbold (Short, Oberlin, Parsley, J. Garrow) 4:21.1.

Boys

Fairview 91.2, Tinora 90, Columbus Grove 87.2, Archbold 79, Pettisville 59, Patrick Henry 48, Delta 39, Liberty Center 37.5, Otsego 36.5, Wayne Trace 25.2, Stryker 22, Ayersville 21.2, Montpelier 12, Continental 11.2, Paulding 2

Pole vault: 1. Gorski (O) 14-0; 2. Darin Sauder (A) 13-0; 4. Koltin Zimmerman (A) 11-6; 7. Justin Pursel (P) 10-6.

Long jump: 1. Vogel (T) 19-0 3/4; 6. Kurt Siegel (P) 18-2 1/2.

Discus: 1. Vogt (CG) 177-4 meet record; 4. Isaac Burkholder (A) 145- 9.

High jump: 1. Smith (Ay) 6-2; 3. Austin Dykstra (P) 5-10; 4. Gavin Morton (A) 5-8.

4×800-meter relay: 1. Columbus Grove 8:29.2; 2. Pettisville (Jeremy Mann, Tim Iott, Kyle Lantz, Dominic Frey) 8:33.1; 4. Archbold (Jacob Rodriguez, Alex Hurst, Zach Belknap, Jesse Rocha) 8:44.4.

110-meter hurdles: 1. Rieman (CG) 15.2; 4. Lincoln Parsley (A) 15.8; 7. Ethan Brakefield (P) 17.3.

100-meter dash: 1. Tobin (F) 11.0; 2. Levi Wyse (A) 11.1.

4×200: 1. Archbold (Logan Baynes, Quinton Ranzau, Lincoln Parsley, Wyse) 1:34.2; 7. Pettisville (Brakefield, Dykstra, David Reyes, Caleb Liechty) 1:36.5.

1600: 1. Graber (S) 4:40.0; 3. Frey (P) 4:45.0.

400: 1. Tobin (F) 51.2; 5. Ranzau (A) 53.5; 6. Dustin Lucas (P) 54.4.

300 hurdles: 1. Wuo (T) 40.5; 5. Brakefield (P) 43.6.

800: 1. Graber (S) 2:04.6; 6. Mann (P) 2:08.1.

200: 1. Tobin (F) 22.5; 2. Wyse (A) 22.6; 5. Liechty (P) 24.0.

3200: 1. Graham (CG) 10:03.3; 3. Hurst (A) 10:41.3; 4. Frey (P) 10:42.8.

4×400: 1. Archbold (Devin Shannon, Wyse, Gavin Morton, Ranzau) 3:34.8; 2. Pettisville (Mann, Dykstra, Dustin Lucas, Brakefield) 3:40.9.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *