Archbold, OH
Snow
Snow
29°F
 

PHS Girls Win Quad Meet; Boys Third




Jordyn Brakefield finished fourth in the shot put in Pettisville's quad meet with Lenawee Christian, Stryker, and Hilltop.- photo by D.J.  Neuenschwander

Jordyn Brakefield finished fourth in the shot put in Pettisville’s quad meet with Lenawee Christian, Stryker, and Hilltop.- photo by D.J. Neuenschwander

The Pettisville track teams hosted a quad meet with Hilltop, Stryker, and Lenawee Christian on Tuesday, April 29. The PHS girls placed first with 118 points. Lenawee Christian was second with 52. Stryker had 39 and Hilltop, 34.

The PHS boys placed third with 57.5 points. Hilltop won with 100.5 points. Lenawee Christian had 63 and Stryker, 26.

PHS traveled to Edgerton Thursday, May 1. The PHS girls were second with 43 points. Edgerton won with 93. The PHS boys scored 29; Edgerton won with 108.

Pettisville participated in the Bryan Invitational, Saturday, May 3. Both PHS teams finished 11th.

Girls

Pettisville 118, Lenawee Christian 52, Stryker 39, Hilltop 34

Discus: 1. Coressel (S), 89 feet, eight inches; 3. Kylee Garcia (P), 86-11; 5. Jordyn Brakefield (P), 59-10.

Shot put: 1. Coressel (S), 31-4 1/2; 2. Garcia (P), 29-1 1/2; 4. Brakefield (P), 26-0 1/2.

High jump: 1. Harrah (LC), 4-10; 2. Nicole Stetten (P), 4-8.

Chris Matthews receives the handoff from Chase Gingerich in track action earlier this season.- photo by D.J. Neuenschwander

Chris Matthews receives the handoff from Chase Gingerich in track action earlier this season.- photo by D.J. Neuenschwander

Long jump: 1. Haley Nofziger (P), 16-0; 4. Heidi Waidelich (P), 14-1.

Pole vault: 1. Stephanie Yoder (P), 7-6; 2. Laura Rochefort (P), 7-0.

4×800-meter relay: 1. Pettisville (Rachel Beck, Chelsea Schmucker, Tessa Yoder, Brady Avina), 11 minutes, 19.4 seconds.

100-meter hurdles: 1. Erin Fricke (P), 18.5 seconds; 2. Nofziger (P), 18.6; 3. S. Yoder (P), 18.9.

100: 1. Durham (LC), 13.5; 2. Waidelich (P), 14.2; 4. Stetten (P), 14.4.

4×200: 1. LC, 1:58.3; 2. Pettisville (Brakefield, Waidelich, Rochefort, Stetten), 2:04.4.

1600: 1. Mickelson (S), 6:22.5; 3. T. Yoder (P), 6:29.2.

4×100: 1. Pettisville (Rochefort, Stetten, Waidelich, S. Yoder), 58.6.

400: 1. Brown (LC), 1:08.1; 2. R. Beck (P), 1:09.4; 3. Schmucker (P), 1:10.5; 5. Taylore Lantz (P), 1:19.2.

300 hurdles: 1. Fricke (P), 57.6; 2. S. Yoder (P), 58.0; 3. Hannah Beck (P), 1:03.9.

800: 1. Avina (P), 2:46.6; 2. Nofziger (P), 2:57.6.

200: 1. Durham (LC), 28.9; 3. Rochefort (P), 30.9; 5. Fricke (P), 32.7.

3200: 1. Purk (H), 14:55.6; 2. H. Beck (P), 16:57.3; 3. Alisha Rupp (P), 16:58.4.

4×400: 1. Pettisville (R. Beck, Schmucker, T. Yoder, Avina), 4:46.4.

Boys

Hilltop 100.5, Lenawee Christian 63, Pettisville 57.5, Stryker 26

Discus: 1. Opdycke (S), 118-2; 2. Kevin York (P), 113-8.

Shot put: 1. Mercer (H), 42-9 1/2; 3. York (P), 37-6 1/2; 4. Luke Short (P), 30-11 1/2.

Pole vault: 1. Groutbeck (LC), 11-6; 2. Chase Proudfoot (P), 9-6; 3. Lincoln Frey (P) and Towns (H), 9-0 (tie).

4×800: 1. Hilltop, 8:33.2; 2. Pettisville (Austin Borton, L. Frey, Jacob Nofziger, Alex Frey), 8:48.9.

100: 1. Beals (H), 11.8; 4. Michael Ferguson (P), 13.1.

4×200: 1. Hilltop, 1:43.9; 2. Pettisville (Ferguson, Ben Holland, Chris Matthews, Zach Waidelich), 1:47.7.

1600: 1. A. Frey (P), 4:49.9; 2. Borton (P), 4:53.1.

400: 1. Beals (H), 55.1; 3. L. Frey (P), 56.3.

800: 1. Klinger (H), 2:08.6; 2. Borton (P), 2:09.5; 4. Matthews (P), 2:17.5.

200: 1. Beals (H), 25.6; 3. Holland (P), 28.3.

3200: 1. A. Frey (P), 10:21.7.

4×400: 1. Hilltop, 3:48.3; 2. Pettisville (L. Frey, A. Frey, Ferguson, Matthews), 3:57.5.

Girls

Edgerton 93, Pettisville 43

Discus: 1. Herman (E), 86-11; 2. Garcia (P), 85-1.

Shot put: 1. Garcia (P), 27-7 1/2.

High jump: 1. Henricks (E), 5-3; 2. Stetten (P), 4-4.

Long jump: 1. Nofziger (P), 15-6.

Pole vault: 1. Showalter (E), 8-0; 2. S. Yoder (P), 7-6; 3. Rochefort (P), 7-6.

4×800: 1. Pettisville (R. Beck, Schmucker, T. Yoder, Avina), 11:21.5.

100 hurdles: 1. Daniels (E), 16.6; 2. Nofziger (P), 17.8; 3. Fricke (P), 18.7.

100: 1. Sprow (E), 13.4; 3. Waidelich (P), 14.7.

1600: 1. Daniels (E), 6:18; .2. T. Yoder (P), 6:30.

400: 1. Thiel (E), 1:09.3; 3. Brakefield (P), 1:12.

300 hurdles: 1. Daniels (E) 51.9; 2. S. Yoder (P), 55.5; 3. Fricke (P), 56.8.

800: 1. Cole (E), 2:56; 2. Nofziger (P), 2:57.3.

200: 1. Sprow (E), 27.8; 3. Rochefort (P), 30.8.

3200: 1. Daniels (E), 14:23; 3. Rupp (P), 17:05.

Boys

Edgerton 108, Pettisville 29

Discus: 1. Baines (E), 112-7; 3. York (P), 102-7.

Shot put: 1. Baines (E), 50-2; 3. York (P), 38-4.

Pole vault: 1. Goebel (E), 10-6; 2. Proudfoot (P), 10-0; 3. L. Frey (P), 9-0.

4×800: 1. Pettisville (Borton, L. Frey, Josh Villalovos, A. Frey), 9:00.1.

1600: 1. Borton (P), 4:58; 3. Jeremy Rupp (P), 6:35.

400: 1. Krill (E), 54.09; 2. L. Frey (P), 55.72.

800: 1. A. Frey (P), 2:12.

3200: 1. Kernes (E), 10:25; 2. Villalovos (P), 13:05; 3. Greg Waidelich (P), 15:39.

Girls

Defiance 112.5, Ottawa-Glandorf 112, Celina 96, Napoleon 76.5, Paulding 34, Edgerton 30, Tinora 20, Bryan 16.5, Swanton 15, Delta 8, Pettisville 3, Antwerp 2, Fairview 1.5

4×800: 1. OG, 9:45.21; 5. Pettisville (R. Beck, Schmucker, T. Yoder, Avina), 10:51.71.

800: 1. Fett (Def), 2:24.62; 6. Avina (P), 2:35.2.

Boys

Napoleon 114, Defiance 85, Celina 58, Delta 49, Ottawa-Glandorf 45, Edgerton 34, Bryan 32, Paulding 31, Tinora 30, Fairview 16, Pettisville 14, Swanton 12, Antwerp 7

4×800: 1. Delta, 8:16.33; 3. Pettisville (Borton, L. Frey, Nofziger, Alex Frey), 8:30.54.

1600: 1. Wilcox (Delta), 4:37.9; 3. Borton (P), 4:39.8; 5. A. Frey (P), 4:42.3.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *