The Pettisville track teams opened their seasons at Liberty Center, Monday, March 31 for a tri-meet with the Tigers and Emanuel Baptist.
The PHS girls won with 69.5 points, beating LC by one. Emanuel Baptist was third with 30.
The PHS boys were second with 60.6 points. LC won with 101.3 points; EB had 6.
Pettisville hosted Cardinal Stritch and Otsego, Thursday, April 3. The PHS girls tied Otsego with 64 points; Stritch had 52.
The PHS boys took second with 43. Otsego won with 100; Stritch had 32.
Boys
LC 101.3, Pettisville 60.6, Emanuel Baptist 6
Discus: 1. McClory (LC), 151 feet, 10 inches; 4. Kevin York, 100-9.
Shot put: 1. McClory (LC), 45-1; 3. York, 40-4.
Pole vault: 1. Lincoln Frey, 8-6; 3. Chase Proudfoot, 8-6.
4×800: 1. Pettisville (Austin Borton, L. Frey, Jacob Nofziger, Alex Frey), nine minutes, 5.8 seconds.
4×200: 1. LC, 1:46.6; 2. Pettisville (Josh Villalovos, Chris Matthews, Ben Holland, Michael Ferguson), 1:47.7.
1600: 1. A. Frey, 5:02.1; 2. Borton, 5:02.5.
400: 1. L. Frey, 56.5; 3. Matthews, 57.8.
800: 1. Borton, 2:11.1; 2. A. Frey, 2:13.3.
3200: 1. A. Frey, 11:11.8; 3. Villalovos, 13:25.3; 4. Trevor Lantz, 13:34.7.
4×400: 1. Pettisville (Nofziger, Matthews, Borton, L. Frey), 4:03.1.
Girls
Pettisville 69.5, LC 68.5, Emanuel Baptist 30
Discus: 1. Loomis (E), 102-7; 3. Kylee Garcia, 87-5.
Shot put: 1. Loomis (E), 32-8; 2. Garcia, 29-2; 3. Jordyn Brakefield, 29-2.
High jump: 1. Bowers (LC), 4-6; 3. Nicole Stetten, 4-4.
Long jump: 1. Haley Nofziger, 15-7 1/2; 4. Heidi Waidelich, 13-4 1/2.
Pole vault: 1. Stephanie Yoder, 6-6.
4×800: 1. Pettisville (Rachel Beck, Chelsea Schmucker, Stacey King, Brady Avina), 11:56.4.
100 hurdles: 1. Nofziger, 17.6; 2. Yoder, 19.4.
100: 1. Mathany (LC), 13.7; 2. Waidelich, 14.8; 4. Stetten, 14.9.
4×200: 1. Pettisville (Nofziger, Laura Rochefort, Stetten, Schmucker), 2:01.1.
4×100: 1. LC, 58.1; 2. Pettisville (Waidelich, Stetten, Rochefort, Yoder), 1:01.
400: 1. Bonachaski (LC), 1:08.5; 3. Schmucker, 1:10.5.
300 hurdles: 1. Nofziger, 53.6; 2. Yoder, 58.6.
800: 1. Armstrong, 2:38.4; 3. Avina, 2:58.3; 4. R. Beck, 2:58.6.
200: 1. Mathany (LC), 29.7; 4. Rochefort, 31.8.
3200: 1. Pickering, 13:32.7; 2. Hannah Beck, 16:02.1; 3. Alisha Rupp, 16:02.2.
4×400: 1. Pettisville (R. Beck, Schmucker, King, Avina), 4:45.3.
Boys
Otsego 100, Pettisville 43, Cardinal Stritch 32
Discus: 1. Bergman (C), 119-1; 3. York, 106-9.
Shot put: 1. Bergman (C), 44-9 1/2; 2. York, 39-11 1/2.
High jump: 1. Walker (O), 5-6; 4. Holland, 4-10.
Long jump: 1. Stevens (O), 17-0 3/4; 3. Proudfoot, 15-8.
Pole vault: 1. Rodger (O) and Hench (O), 10-6; 4. Proudfoot, 8-6.
4×800: 1. Pettisville (Borton, L. Frey, Nofziger, A. Frey), 9:08.3.
1600: 1. A. Frey, 4:54.8; 2. Borton, 4:56.3; 3. Nofziger, 5:19.3.
400: 1. Falk (O), 55.1; 2. L. Frey, 57.6.
800: 1. Borton, 2:11.5; 3. Nofziger, 2:29.0; 4. Matthews, 2:29.5.
3200: 1. A. Frey, 11:22.7.
4×400: 1. Otsego, 3:51.2; 2. Pettisville (A. Frey, L. Frey, Nofziger, Borton), 4:00.5.
Girls
Pettisville 61, Otsego 61, Cardinal Stritch 52
Discus: 1. Garcia, 73-8; 2. Brakefield, 67-3.
Shot put: 1. McClosky (C), 27-11; 3. Garcia, 27-2; 4. Brakefield, 25-0 1/2.
High jump: 1. Fleming (O), 4-8; 3. Stetten, 4-0.
Long jump: 1. Nofziger, 15-2 1/2; 3. Waidelich, 13-1.
Pole vault: 1. Cara (O), 8-0; 2. Rochefort, 7-0; 3. Yoder, 7-0.
4×800: 1. Pettisville (R. Beck, Schmucker, Kink, Avina), 11:30.9.
100 hurdles: 1. Nofziger, 17.7; 3. Erin Fricke, 19.2; 4. Yoder, 19.2.
4×200: 1. Pettisville (Nofziger, Schmucker, Rochefort, Stetten), 2:02.5.
1600: 1. Lamb, (C) 6:12.9; 3. Tessa Yoder, 6:35.2.
4×100: 1. Otsego, 57.0; 2. Pettisville (Waidelich, Stetten, Rochefort, Yoder), 59.4.
400: 1. Borysiak, 1:06.4; 4. Schmucker, 1:09.7.
300 hurdles: 1. Pennen (O), 53.5; 3. Yoder, 58.3; 4. Fricke, 1:01.2.
800: 1. Fonseca (O), 2:51.5; 2. Avina, 2:53.7; 3. R. Beck, 2:55.2.
3200: 1. Wagoner (O), 13:37.6; 4. Rupp, 15:40.2.
4×400: 1. Stritch, 4:39.2; 2. Pettisville (R. Beck, Schmucker, King, Avina), 4:46.3.
Leave a Reply