Archbold, OH
Sunny
Sunny
71°F
 

PHS Boys Defend BBC Track Title, Girls Second




Ethan Brakefield, right, edges out Edon's Mike Peeples to win the 110-meter hurdles at the BBC meet.– photo by Mary Huber

Ethan Brakefield, right, edges out Edon’s Mike Peeples to win the 110-meter hurdles at the BBC meet.– photo by Mary Huber

After Pettisville broke Hilltop’s streak of six straight Buckeye Border Conference boys track and field titles last year, the Birds successfully defended their title, Saturday, May 18, easily outdistancing second-place Edon.

The PHS boys won 12 of the 17 events on their way to finishing with 217 points. Edon was second with 103, and Stryker finished third with 82.

The 4×200-meter team of Ethan Brakefield, Austin Dykstra, David Reyes, and Caleb Liechty tied the BBC record and set a school record in the event, finishing in 1 minute, 35.91 seconds.

Edon broke Pettisville’s dream of a fifth straight girls BBC title, edging out the Birds by one point, 125 to 124.

Stryker finished third with 111.

Boys

Josiah Hoops won the discus, while Kurt Siegel won the long jump.

Liechty won the 100 and 200, while E. Brakefield won the 110-meter hurdles and 300 hurdles.

Also winning were Jeremy Mann, 800; Dustin Lucas, 400; Dominic Frey, 3200; and the 4×800 and 4×400 in addition to the 4×200.

Jordyn Pursel passes the baton in the girls 4x100 at the BBC Track & Field Championships, Saturday, May 18.– photo by Mary Huber

Jordyn Pursel passes the baton in the girls 4×100 at the BBC Track & Field Championships, Saturday, May 18.– photo by Mary Huber

“It was a total team effort of being focused and fighting for every possible point,” said Tom Wagner, PHS head coach.

“The boys knew they had a huge target on their backs by being the favorite. To their credit, they competed like they were in second place.

“I can’t say enough about our coaching staff in preparing both teams for the day and all year: Marty Rupp in pole vault, hurdles, and relays; Gabe Jaramillo in the sprints; Kevin York in the shot put and discus; and Casey Underwood in the high jump.”

Pettisville 217, Edon 103, Stryker 82, Fayette 61, Hilltop 52, North Central 7

Discus: 1. Hoops 123 feet, 5 inches; 5. Joel Brakefield 114-2.

Shot put: 1. Baker (F) 40-11; 2. Hoops 39-10 3/4; 3. J. Brakefield 38-8 1/2.

High jump: 1. Peeples (E) 6-2; 2. Dykstra 5-8; 3. Dan Sauder 5-4.

Long jump: 1. Siegel 18-11 3/4; 3. Steven Young 18-0 1/2.

Pole vault: 1. McKinney (H) 11-0; 2. Justin Pursel 11-0.

4×800: 1. Pettisville (Mann, Tim Iott, Kyle Lantz, Frey) 8 minutes, 46.1 seconds.

110 hurdles: 1. E. Brakefield 16.63 seconds; 3. Kregg York 18.5.

100: 1. Liechty 12.08; 5. Jordan Bontrager 13.23.

4×200: 1. Pettisville (E. Brakefield, Dykstra, Reyes, Liechty) 1:35.91 ties meet record, breaks school record.

1600: 1. Graber (S) 4:37.4; 2. Frey 4:41.87; 3. Lantz 4:44.54.

4×100: 1. Stryker 46.24; 2. Pettisville (Liechty, Pursel, Dustin Lucas, Reyes) 46.9.

400: 1. Lucas 54.04; 4. Nathan Siller 59.76.

300 hurdles: 1. E. Brakefield 45.25; 6. York 50.54.

800: 1. Mann 2:05.81; 3. Jacob Hauter 2:13.72.

200: 1. Liechty 23.95; 3. Dykstra 24.78.

3200: 1. Frey 10:31.3; 3. Iott 11:08.6.

4×400: 1. Pettisville (Mann, Dykstra, Lucas, E. Brakefield) 3:42.2.

Girls

The Birds won three events: Jordyn Pursel, pole vault; Carley Hoffmire, the 3200; and the 4×800 team of Emily Eicher, Alyssa Ramos, Hoffmire, and Shelby Miller.

“We knew it was going to be a dogfight going into Saturday,” said Wagner. “We thought all along that there were three teams that had a shot at the title… Edon, Stryker, and Pettisville.

“Our girls gave it every ounce of effort. Our seniors stepped it up to whole a new level of leadership and heart.

“Carley Hoffmire told me before the start of the 3200 that she was going to win the race for the team. Now, Carley is a very modest and meek young lady, and I wasn’t quite sure she knew what she was up against in that race.

“Carley then went out, ran the race of her life and won, which gave us a chance to win the team title.

“We ended up one point short of a fifth straight BBC title, but I’ve never been so proud of a team effort as I was with our kids on this day.”

Edon 125, Pettisville 124, Stryker 111, Fayette 77, North Central 46, Hilltop 39

Discus: 1. Gutting (E) 110-10; 2. Brooke Waidelich 105-11.

Shot put: 1. Gutting (E) 34-4 1/4; 2. Waidelich 30-5 1/4.

High jump: 1. Huston (S) 5-2; 3. Amber Loar 4-6.

Long jump: 1. Stoll (E) 16-0 3/4; 5. Loar 13-8 1/2.

Pole vault: 1. Pursel 9-0; 3. Becky Tilley 7-0.

4×800: 1. Pettisville (Eicher, Ramos, Hoffmire, Miller) 10:52.28.

100 hurdles: 1. Stoll (E) 16.54; 5. Hannah Herring 19.01.

100: 1. Rupp (S) 13.18; 3. Pursel 13.9.

4×200: 1. Edon 1:56.68; 2. Pettisville (Pursel, Tilley, Claire Foor, Devon Friend) 1:56.88.

1600: 1. Whitman (S) 6:00.7; 4. Elizabeth Miller 6:20.68; 6. Ramos 6:22.39.

4×100: 1. Edon 55.62; 2. Pettisville (Pursel, Loar, Herring, Friend) 56.41.

400: 1. Rupp (S) 1:00.12; 3. Foor 1:06.58.

300 hurdles: 1. Stoll (E) 46.29; 6. Herring 1:00.04.

800: 1. Wheeler (NC) 2:32.75; 2. Eicher 2:39.04; 3. Miller 2:43.45.

200: 1. Rupp (S) 27.62; 3. Friend 29.95.

3200: 1. Hoffmire 13:34.06.

4×400: 1. Stryker 4:29.12; 2. Pettisville (Eicher, Miller, Tilley, Friend) 4:32.88.

District Meet

Pettisville participates in the Division III district meet at Ayersville, Thursday, May 23, 4 pm, and Saturday, May 25, 11:30 am.

The top four finishers in each event advance to the regional meet in Tiffin.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *