Archbold, OH
Mostly cloudy
Mostly cloudy
35°F
 

Pettisville Track Wins Quad Meet At N. Central




Justin Pursel plants his pole for an attempt in the pole vault, Tuesday, April 3. The PHS junior finished second in the event. photo by Jack Frey

Justin Pursel plants his pole for an attempt in the pole vault, Tuesday, April 3. The PHS junior finished second in the event. photo by Jack Frey

Pettisville traveled to North Central for a quad track meet with Fayette, Edon, and the Eagles, Tuesday, April 3.

PHS scored 100 points to win the boys meet, while the Blackbird girls also won, totaling 106.5 points.

Boys

Pettisville 100, Edon 78, Fayette 53, North Central 25

Discus: 1. Boesger (F) 113 feet, 9 1/2 inches; 2. Joel Brakefield 100-6 1/2; 5. Josiah Hoops 91-2.

Shot put: 1. J. Brakefield 38-8; 5. Hoops 33-7.

High jump: 1. Peeples (E) 6-2; 2. Austin Dykstra 5-10; 5. Kregg York 5-0.

Long jump: 1. Stannard (F) 18-2; 5. Steven Young 16-8.

Pole vault: 1. Geren (E) 11-6; 2. Justin Pursel 11-0.

4×800-meter relay: 1. Pettisville (Jeremy Mann, Tim Iott, Daniel Sauder, Dominic Frey) nine minutes, 22 seconds.

110-meter hurdles: 1. Peeples (E) 17.0 seconds; 3. York 21.4.

100-meter dash: 1. Winright (E) 11.9; 4. Dylan Hernandez 12.8.

4×200: 1. Pettisville (Dykstra, Jordan Bontrager, Pursel, Caleb Liechty) 1:39.6.

1600: 1. Frey 5:04; 3. D. Sauder 5:20; 5. Jacob Hauter 5:23.

4×100: 1. Pettisville (Jakob Waidelich, Pursel, Caleb Yoder, Liechty) 48.4.

400: 1. Winright (E) 54.3; 2. Mann 56.0; 5. Steven Young 60.7.

300 hurdles: 1. Dykstra 46.8.

800: 1. Mann 2:10.9; 3. D. Sauder 2:33.0.

200: 1. Liechty 24.0; 4. Bontrager 25.2.

3200: 1. Frey 11:35; 2. Iott 11:36; 4. Hauter 12:19.

4×400: 1. Pettisville (Mann, Bontrager, Frey, Dykstra) 3:53.

Girls

Discus: 1. Siebenaler (E) 117-2; 2. Brooke Waidelich 96-3; 4. Trisha Cousino 72-8; 5. Annie Eicher 71-3.

Shot put: 1. Siebenaler (E) 32-11; 3. Dana Fricke 29-2; 4. B. Waidelich 28-6.

High jump: 1. Schfiod (NC) 5-0; 2. Amber Loar 4-8; 4. Fricke 4-8; 5. Kayla York 4-6.

Long jump: 1. Stoll (E) 15-2; 2. Katie Yoder 14-2; 3. Amber Loar 13-9.

Pole vault: 1. Jordyn Pursel 8-6; 2. Loar 8-0.

4×800: 1. Pettisville (Mikala Avina, Samantha Shinhearl, Emily Eicher, Tanner Hostetler) 10:47.

100 hurdles: 1. Yoder 18.1; 2. Amber Sauder 19.2.

100: 1. Pursel 13.8; 5. Carolina Raffaelli 14.1.

4×200: 1. Pettisville (Devon Friend, Loar, Pursel, Yoder) 1:53.6.

1600: 1. Hostetler 5:31; 5. Shelby Miller 6:31.

4×100: 1. Edon 58.5; 4. Pettisville (D. Friend, Loar, Pursel, Yoder) 60.2.

400: 1. Stoll (E) 1:04.9; 3. D. Friend 1:10.5; 5. Grace Friend 1:19.3.

300 hurdles: 1. Yoder 54.1.

800: 1. Hostetler 2:30.6; 2. Avina 2:41.3; 3. Shinhearl 2:46.3; 4. E. Eicher 2:48.3.

200: 1. Stoll (E) 27.7; 5. Sarah Plassman 31.9.

4×400: 1. Pettisville (Avina, D. Friend, Shinhearl, Hostetler) 4:30.7.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *