Archbold, OH
Cloudy
Cloudy
30°F
 

Pettisville Girls Win Tri-Meet, Boys Second




The Pettisville track teams hosted a tri-meet with Maumee Valley Country Day and Toledo Christian, Tuesday, April 15.

The PHS girls won with a team score of 85 points. TC and MVCD followed with 70 and 17, respectively.

The PHS boys placed second with 59. TC won with 85; MVCD was third with 25.

Boys

TC 85, Pettisville 59, MVCD 25

Discus: 1. Barney (TC), 141 feet, 11 inches; 4. Kevin York (P), 106-11.

Shot put: 1. Barney (TC), 50-9; 2. York (P), 40-4 1/2.

High jump: 1. Barney (TC), 5-4; 3. Ben Holland (P), 5-0; 4. Chase Proudfoot (P), 5-0.

Pole vault: 1. Proudfoot (P), 10-0; 2. Lincoln Frey (P), 9-0.

4×800-meter relay: 1. Pettisville (Austin Borton, L. Frey, Alex Frey, Jacob Nofziger), eight minutes, 46.4 seconds.

110-meter hurdles: 1. Brooks (TC), 19.4 seconds; 3. Chase Gingerich (P), 21.6.

4×200: 1. TC, 1:40.2; 2. Pettisville (Michael Ferguson, Holland, Josh Villalovos, Chris Matthews), 1:41.2.

1600: 1. A. Frey (P), 4:52.14; 2. Borton (P), 4:52.37.

4×100: 1. TC, 46.9; 2. Pettisville (Villalovos, Matthews, Charlie Nofziger, Gingerich), 54.2.

400: 1. Barringer (TC), 56.3; 2. L. Frey (P), 56.6; 4. Ferguson (P), 1:01.2.

300 hurdles: 1. Fager (TC), 48.5; 3. Gingerich (P), 52.3.

800: 1. Borton (P), 2:10.95; 2. A. Frey (P), 2:12.07.

3200: 1. A. Frey (P), 10:54.1; 4. Villalovos (P), 12:25.9.

4×400: 1. TC, 3:49.4; 2. Pettisville (Ferguson, L. Frey, Borton, Matthews), 3:52.6.

Girls

Pettisville 85, TC 70, MVCD 17

Discus: 1. Eversole (TC), 83-2; 2. Kylee Garcia (P), 79-2; 4. Jordyn Brakefield (P), 63-7.

Shot put: 1. Critchley (TC), 30- 4 1/2; 2. Garcia (P), 28-6 3/4; 4. Brakefield (P), 27-6.

High jump: 1. Nichole Stetten (P), 4-8.

Long jump: 1. Haley Nofziger (P), 15-9 3/4; 3. Heidi Waidelich (P), 13-11 1/4.

Pole vault: 1. Stephanie Yoder (P), 7-0; 2. Laura Rochefort (P), 6- 6.

4×800: 1. Pettisville (Brady Avina, Chelsea Schmucker, Rachel Beck, Tessa Yoder), 10:56.4.

100 hurdles: 1. Nofziger (P), 17.7; 3. S. Yoder (P), 20.1; 4. Erin Fricke (P), 21.3.

100: 1. Sandwisch (MVCD), 13.9; 3. Waidelich (P), 14.6; 4. Stetten, 15.1.

4×200: 1. TC, 1:57.2; 2. Pettisville (Nofziger, Rochefort, Schmucker, Stetten), 2:01.2.

1600: 1. Snyder (TC), 6:04.6; 2. T. Yoder (P), 6:38.0; 4. Alisha Rupp (P), 6:53.9.

4×100: 1. TC, 54.7; 2. Pettisville (Waidelich, Stetten, Rochefort, S. Yoder), 58.7.

400: 1. Sandwisch (MVCD), 1:03.4; 2. R. Beck (P), 1:08.4; 4. Stacy King (P), 1:11.4.

300 hurdles: 1. Nofziger (P), 52.0; 4. S. Yoder (P), 57.2.

800: 1. Avina (P), 2:44.4; 3. T. Yoder (P), 2:54.7; 4. Morgan Lantz (P), 3:00.0.

200: 1. Sandwisch (MVCD), 29.4; 3. Rochefort (P), 31.7; 4. Fricke (P), 32.6.

3200: 1. Nigarhood (TC), 13:08.5; 2. Rupp (P), 15:04.0; 3. Hannah Beck (P), 16:06.2.

4×400: 1. Pettisville (R. Beck, King, Schmucker, Avina), 4:37.0.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *