Archbold, OH
Mostly cloudy
Mostly cloudy
35°F
 

News from the Pew & Pulpit




Central Mennonite

Sunday morning: Music team, music for gathering, song of response; Keith Bruner, welcome and call to worship; opening hymn, What Is This Place, Wanda Stopher, associate pastor; scripture, Isaiah 29:13, 42:20, read by K. Bruner; Doug and Norma Kauffman, drama; sermon, Corey Short, summer intern; prayer of God’s people, Jeff Smith, pastor; Gary Nafziger, offertory.

Wednesday: morning prayers, 7 a.m.; MYF to Mud Hens game, 5:15 p.m.; prayers of praise and petition, 7 p.m.

Evangelical Mennonite

Sunday morning: Andy Wilhelm, prelude; offertory, In Christ Alone, Jessica and Janessa Rupp, duet; message, “How Can We Believe In A Good God When So Much In Life Suggests Otherwise?” Bur Shilling. Second service: Praiselude and worship through singing led by Worship team; offertory, message and reading same as first service.

Wednesday: Men Alive; adult Bible study; Worship team; high school small groups.

Lockport Mennonite

Sunday morning: Isaac King, prelude, offertory; Dave Schrock, worship leader; Karen Wyse, chorister; Linda Stuckey, children’s lesson; message, “On The Journey: Heroes Happen,” Cliff Brubaker.

Wednesday: MYF Faith night.

St. John’s Christian

Sunday morning: 10th Sunday after Pentecost; Eric Buckenmeyer, acolyte; Greg and Steve Walker, ushers; Esther Rice, accompanist; Ilsa Grieser, song leader; scripture, I Chronicles 16:8-11, Genesis 2:1-3, Exodus 20:8-11, Matthew 12:1- 4, Mark 2:23-28; sermon, “The Sabbath Made For Us,” Erich Christman, pastor; altar flowers in honor of Veronica Rupp’s 92nd birthday, given by Doug, Nancy, Jacob, Noah and Jodi Rupp.

Wednesday: SYF summer, SGL training, 7 p.m.

St. John Lutheran

Sunday morning: Brett and Molly Grime, special music; Beth Lienau, organist; Karen Keesbery, Paul Schumm, lectors; children’s talk and sermon, Dale Kern, pastor; Tom and Joetta Henry, Dave and Karen Keesbery, greeters.

St. Martin’s Lutheran

Sunday morning: 10th Sun- day after Pentecost; communion celebrated; scripture Ecclesiastes 1:2, 12-14, 2:18-23, Colossians 1:1-11, read by Tanya Howell; Gospel of Luke 9:51-62, children’s message, “Remembering to Share,” and message, “All Of It’s For Me!” Paul Reichert, pastor; Ellie Sonnenberg, acolyte; Steve Basselman, worship coordinator, organist, pianist; Michael Short, percussion.

Wednesday: blue jean church, 5:30 p.m.; meal, 6 p.m.; knit wits, 6:30 p.m.

St. Peter Catholic

Sunday morning: masses for the 18th Sunday in ordinary time are for the intentions for Bob and Adam Dominique and the people of the Parish; worship leader, Gary Ferguson, pastor; Jensyn and Kassidy Garrow, Ericka Priest, Danny Young, Tori Williams, Grant Rupp, servers; Jake Grime, Charles and Theresa McColl, Sheryl Young, Lois Grime, Loman Radabaugh, Eucharistic ministers; Jason Row, Angel Rupp, lectors; Nick Wlasiuk, Jr., Mike Britenriker, Jr., Andy Grime, Troy Double, ushers; Norbert Lisak, Rosary leader.

Wednesday: Rosary and morning mass for the intentions of the Dominion Order, both men and women.

United Methodist

Sunday morning: Vickie Radel, Betty Clark, greeters; Dick Selgo, Scott and Audrey Burkholder, Brian Huffman, ushers; Colleen Bernath, organist; Mike Sullivan, liturgist; message, David David, pastor.

Zion Mennonite

Sunday morning: Sue Short, worship leader; Kevin Sauder, song leader, Jim Sauder, prelude, interlude, offertory; scripture, Psalm 34:1-15; scripture drama based on Mark 2:1-12; sermon, “Carried To Jesus The Healer,” Glen Miller; Jerry and Ladonna Andres, Duane Sauder, Tony Sauder, Ruben Yoder, ushers; Duane and Nedra Sauder, John Dalton, greeters; Cal Britsch, transportation; prayer for church and world, Mona Sauder, senior care pastor.

Wednesday: MW, 9 a.m.

_____________________________


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *