Archbold, OH
Mostly cloudy
Mostly cloudy
29°F
 

News from the Pew & Pulpit




Central Mennonite

Sunday morning: Shirley Wyse, welcome and call to worship; music team led by Carolyn Kauffman, opening songs; Lynette Smith, children’s lesson; special music, Joy, Ryeana Klopfenstein; Shawn Ramirez, Jr. Youth lesson; Tim, Steph, Ryeana and Hollyn Klopfenstein, Dean and Jeanette Beck, Dakota, Montana, Corbin and Landon Stamm, Eric Richer, Brice Short, Jeff Smith, drama; sermon, “Bless,” Jeff Smith, pastor; songs of response, Carolyn Kauffman, signed by Shaw Neuenschwander and Bri Wyse; prayer of God’s people, Wanda Stopher, pastor; Laura Nafziger, offertory; Corey Short, blessing.

Wednesday: Morning prayers, 7 a.m.; MYF, 7 p.m.; prayers of praise and petition, 7 p.m.

Evangelical Mennonite

Sunday morning: Vicki Gramling, prelude; Nancy Wyse, offertory; Money Rant video; message, “The Right Use of Riches,” Brad Bame, pastor. Second service: “praiselude” and worship through singing, led by worship team; video and message same as first service.

Wednesday: Men Alive, adult Bible study; worship team; high school small groups.

Lockport Mennonite

Sunday morning: Emily Nafziger, prelude and offertory; Bobbie Stuckey, worship leader; Joe Graber, chorister; Joe and Megan Graber, special music; Kelly Schmucker, children’s lesson; sermon, “On The Journey: God Calls Folks,” Cliff Brubaker.

Wednesday evening: MYF.

St. John’s Christian

Sunday morning: Jan Lindsay, worship leader; Ilsa Grieser, Elaine Winzeler, song leaders; scripture, Psalm 118:8, Proverbs 21:13, Isaiah 59:1-4, Hebrews 9:14-15, James 4:1- 3; message, “Hindrances to Prayer- What Stops Us?” Erich Christman, pastor; Holy Communion; Beth Wanemacher, children’s moment; Ed Ruffer, Deb Schnitkey, accompanists; affirmation of faith, special music, With All My Heart, Norm Fether, Lynn Lehman, Ed Ruffer, Deb Schnitkey; Trevor Neuenschwander, Olley Short, acolytes; Dave and Paige Miller, Doug and Toni Vajen, Bruce and Carrie Wooley, greeters.

Wednesday: SYF, SGL training, 7 p.m.

St. John Lutheran

Sunday morning: Mary Grime, organist; Tom and Joetta Henry, Dave and Karen Keesbery, greeters; Karen Keesbery, Rose Brown, lectors; sermon and children’s talk, Dale Kern, pastor.

St. Martin’s Lutheran

Sunday morning: 12th Sunday after Pentecost; prelude, Ellie Sonnenberg, pianist; scripture, Jeremiah 23:23-29, Hebrews 11:29-12:2, read by Trey Sonnenberg; Stuart Wyse, acolyte; Steve Basselman, worship coordinator; altar flowers in honor of Jim and Willie Ziegler’s 50th wedding anni- versary; gospel, Luke 7:36-8:3, children’s sermon, and sermon, “No Peace Even With Jesus,” Paul Reichert, pastor.

Wednesday: blue jean church, 5:30 p.m.; meal, 6 p.m.; knit wits, 6:30 p.m.

St. Peter Catholic

Sunday morning: masses were for the intentions of the people of the parish and Rita Valentine; message, “Power of Positive Thinking,”Gary Ferguson, pastor; Jack Downey, Mason and Skylar Gericke, Jensyn and Kassidy Garrow, and Travis Jaramillo, servers; John Downey, Melissa Krueger, Susan Saaf, Jason Row, John Smith, Therese Wylie, Eucharistic ministers; Arlene Hicks and Frank Smith, lectors; Dexter Krueger, Jim Rivello, Frank Smith and Charles McColl, ushers; John Smith, Rosary leader; Peg Hines, music.

Wednesday: Rosary followed by morning mass.

United Methodist

Sunday morning: John and Virginia Erbskorn, greeters; Hal Hackett, Carol Hackett, Vickie Radel, Gloria Huffman, ushers; Pat Wyse, sound engineer; Caroline Vonier, Erin Erbskorn, acolytes; Colleen Bernath, organist; Natalie Grieser, liturgist; David David, message.

West Clinton Mennonite

Sunday morning: Luke and Marilyn Yoder, greeters; Lauren Roth, prelude; Nancy Bontrager, nursery; John Aeschliman family, worship leaders; Brad Rufenacht, song leader; Marcia Lehman, nursery care; sermon, “An Open Doorway to God’s Kingdom,” Tim Lehman, transitional pastor.

Wednesday: MYF, 7 p.m.

Zion Mennonite

Sunday morning: Bonnie Stuckey, prelude and interlude; Chris Liechty, children’s lesson; sermon, “Listen to Someone Talk…About Listening?” Mike Ruth; Joshua Liechty, offering; Caleb Liechty, special music; Ron and Ruth Guengerich, recognition of kindergarteners and prayer for church and world; Jerry and Ladonna Andres, Duane Sauder, Tony Sauder, Ruben Yoder, ushers; Marv and Vicki Nafziger, Merle and Charlene Short, greeters.

Wednesday: MW, 9 a.m.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *