Eli Grieser, son of Tim & Carrie, Wauseon, showed the gilt grand champion lightweight hog and barrow grand champion lightweight hog at the 2015 Fulton County Junior Fair.
Tony Banister, son of Chad & Kris, Wauseon, showed the grand champion hog, while Addison Moyer, daughter of Andrew & Jacqueline, Archbold, showed the reserve champion hog.
Lauren Stuckey, daughter of Shawn Stuckey and Traci Thompson, Archbold, showed the gilt champion heavyweight hog.
Banister also showed the barrow grand champion middleweight hog.
Moyer also showed the barrow reserve champion middleweight hog and was the hogs showmanship 10- year-old winner.
They were among several youths who brought home junior fair ribbons or trophies (includes parents’ names) from competition Friday through Sunday:
•Kyle Ott, Chris & Rebecca, Archbold, gilt reserve champion lightweight hog;
•Addisyn Bentley, Troy & Melisa, Wauseon, gilt grand champion middleweight hog; hogs showmanship 12;
•Taylor Smith, Steven & Nancy, Lyons, gilt reserve champion middleweight hog; barrow champion heavyweight hog; hogs showmanship 14; swine skillathon intermediate division winner; outstanding swine exhibitor;
•Kaleb Gigax, Ryan & Lindsey, Archbold, gilt reserve champion heavyweight hog;
•Drake Banister, Jared & Cindy, Wauseon, barrow reserve champion lightweight hog;
•Shane Suchora, George & Lynn, Ottawa Lake, Mich., barrow reserve champion heavyweight hog; swine skillathon junior division winner;
•Dustin Nofziger, Cathy & Jeff, Wauseon, hogs showmanship 17 & over; swine skillathon senior division winner;
•Mason Creager, Todd & Patti, Wauseon, hogs showmanship 16;
•McCormick Warncke, Todd & Amy, Wauseon, hogs showmanship 15;
•Madison Gigax, Ryan & Lindsey, Archbold, hogs showmanship 13;
•Evan Banister, Chad & Kris, Wauseon, hogs showmanship 11;
•Rayne Kinsman, Mike & Rachel, Archbold, hogs showmanship 9;
•Ashlyn Ledyard, Paul & Brittanie, Wauseon, hogs showmanship 8;
•Lauren Jones, Penny & M., Delta, poultry senior showmanship-broilers/layers/ fancy 16 & older;
•Lauren Smith, Chris & Jen, Swanton, poultry showmanship broilers/layers/fancy 15;
•Rachel Hicks, Mary & Ric, Swanton, poultry showmanship broilers/layers/fancy 14;
•Hannah Gleckler, Melinda & Matt, Delta, poultry showmanship-broilers/layers/ fancy 12-13;
•Carson Bennett, Jon & Susan, Archbold, poultry showmanship-broilers/layers/ fancy 11;
•Ayden Gleckler, Melinda & Matt, Delta, poultry showmanship broilers/layers-fancy 10 & under;
•Hannah Stinson, Lori & Barry, Swanton, poultry show off round Showman of Showmen representative from Sr. A/B; senior showmanship turkeys/ ducks/ geese 15 & older;
•Maureen O’Neil, Paula & Joe, Lyons, showmanshipturkeys/ ducks/geese 13-14;
•Mikala Baker, Jamie & Mi., Swanton, showmanship turkeys/ducks/geese 12 & under;
•Nathan Herr, Tommy & Jenny, Metamora, grand champion beef breeding; beef breeding showmanship 17 & older;
•Christina Norman, Roy & Anna, Wauseon, reserve champion beef breeding;
•Caleb Sager, Stephanie & Mike, Fayette, beef breeding showmanship 13-16;
•Raven Brehm, Aaron Brehm & April Brehm, Fayette, beef breeding showmanship 10-12;
•Neveah Powers, Ryan & Amy, Fayette, reserve champion beef feeder calf; beef breeding showmanship 9 & under; beef breeder calves showmanship 9 & under;
•Erin Betz, Chris & Heidi, Wauseon, dairy feeder calves showmanship 17 & older;
•Oliviah Banister, Troy & Jen, Wauseon, dairy feeder calves showmanship 16;
•Natalie Betz, Chris & Heidi, Wauseon, dairy feeder calves showmanship 14-15;
•Amberlyn Whitson, Jen Whitson, Archbold, dairy feeder calves showmanship 13;
•Sophia Meyer, Greg & Stephanie, Blissfield, Mich., reserve champion dairy feeder calf; dairy feeder calves showmanship 11-12;
•Hannah Kovar, Jean & Terry, Fayette, grand champion dairy feeder calf; dairy feeder calves showmanship 10 & under;
•Matthew Kinsman, Joyce & Rod, Archbold, beef breeder calves showmanship 17 & older;
•Lynnsey Crouch, Jeremy & Kim, Wauseon, beef breeder calves showmanship 15-16;
•Mauricea Crouch, Jeremy & Kim, Wauseon, beef breeder calves showmanship 13-14;
•Grace Schnitkey, Chad & Sheri, Wauseon, beef breeder calves showmanship 11- 12;
•Madeline Thiel, Rich & Andrea, Archbold, beef breeder calves showmanship 10;
•Rylee Ruger, Steve & Julia, Fayette, grand champion beef feeder calf;
•Emily Smith, Marcene & Kurt, Metamora, rabbits showmanship 17 & older;
•Eden Eisel, Phillip & Lara, Metamora, rabbits showmanship 16;
•Sierra Trip, Judy & Harold, Swanton, rabbits showmanship 15;
•Gretchen Lee, Chris & Charlene, Pettisville, reserve champion market rabbit fryer; rabbits showmanship 14;
•Cassidy Vanderveeer, Sean & Catrina, Wauseon, grand champion breed rabbit; rabbits showmanship 13;
•Briley Rupp, Debby Rupp, Wauseon, rabbits showmanship 12;
•Brooke Vanderveer, Sean & Lara, Wauseon, grand champion market rabbitroaster; rabbits showmanship 11;
•Leah McQuade, Tim & Lori, Archbold, rabbits showmanship 10;
•Alex Zamora, Lisa & Tracey Gleason, Archbold, rabbits showmanship 9;
•Kenadie Ramay, Stacey & Ken, Fayette, rabbits showmanship 8;
•Mike Smithmyer, Matt & Jana, Lyons, grand champion market rabbit-fryer;
•Ava Bond, Maggie & Chase, Lyons, reserve champion market rabbit-roaster;
•Destiny Ricker, Penny Ricker, Fayette, reserve champion breed rabbit.
Leave a Reply