Archbold, OH
Cloudy
Cloudy
29°F
 

JR. HIGH SPORTS DIGEST




Track Girls

Monday, April 7: Archbold 60.5, Patrick Henry 53, Pettisville 31.5

Shot put: 1. Beth Antar (A), 26 feet, 7 inches. Discus: 4. Antar (A), 51- 2. Long jump: 2. Ashlynn Waidelich, 12-4; 3. Kinsey Smith, 12-3; 4. Kelsey Waidelich, 11-11 1/2. High jump: 1. Elizabeth Wiemken (A) and Kayla York (P), 4-8; 3. Rachel Brader (A), 4-6; 4. Tori Williams (A), 4-2.

100-meter hurdles: 2. Alora Drewes (A) and Andrea Metz (A), 20.8 seconds; 4. Chelsea Goebel (A) and A. Waidelich (P), 21.0. 100-meter dash: 1. Mindy Rupp (A),14.2; 2. Smith (A), 14.5; 3. Jessica Valdez (P), 15.1; 4. Drewes (A), 15.3. 1600: 1. Tanner Hostetler (P), five minutes, 34.2 seconds (new school record); 2. Laura Short (A), 6:25.5; 3. Sami Wyse (A), 6:56.5; 4. Claire Fry (P), 7:02.6. 4×100-meter relay: 1. Archbold (Smith, Morgan Cody, Caroline Vonier, Metz), 58.4; 2. Pettisville (Erin Brakefield, Bridgett Spiess, Valdez, Kelsey Weirauch), 61.0. 400: 1. Rupp (A), 1:07.2. 800: 1. King (A), 2:47.4. 4×200: 2. Pettisville (Brooke Betz, Brakefield, Jaycee Stannard, York), 2:15.5. 200 hurdles: 3. A. Waidelich (P), 36.5; 4. Paige Fricke (P), 38.4. 800: 1. Hostetler, 2:32.6 (new school record); 2. L. Short (A), 2:52.3; 4. S. Wyse (A), 3:05.0. 200: 1. Gabrielle Deskins (A), 32.1; 3. Ella Weaver (A), 33.6; 4. York (P), 33.6.

4×400: 1. Archbold (Metz, Carley Wyse, Emily Heaston, Rupp), 5:00.2.

Boys

Archbold 106, Patrick Henry 46, Pettisville 4

Shot put: 1. Jacob Strong (A), 33- 2; 2. Tanner Wyse (A), 31-4; 3. Caleb McQuillin (A), 30-2 1/2; 4. Adam Steider (A), 27-6. Discus: 1. Tyson Dietrich (A), 99-6 1/2; 2. Strong (A), 90-6 1/2; 3. T. Wyse (A), 84-3; 4. Tyler Rufenacht (A), 74-7 1/2. Long jump: 3. TJ Gerken (A), 15-2; 4. Luke Kammeyer (A), 15-0. High jump: 2. Kammeyer (A), 5-2; 4. Dietrich (A), 4-8. Pole vault: 1. Chandler Tuckerman (A), 7-6; 2. Chan Tinsman (A) and Jordan Cowell (A), 7-0.

100 hurdles: 1. Danny Young (A), 18.4; 2. Gabe Rodriguez (A), 19.4; 3. Adrian Ramirez (A), 20.6. 100: 1. Dylan Lantz (A), 13.0; 4. Jose Hernandez (A), 14.4. 1600: 1. Rodriguez (A), 5:21.6; 2. Ramirez (A), 5:22.1; 3. Bryce Tinsman (A), 5:51.5; 4. Seth Hernandez (P), 5:52.4. 4×100: 1. Archbold (David Lauber, Lantz, Gerken, Dean Herrett), 50.1. 400: 2. T. Wyse (A), 1:07.6; 3. Seth Yoder (A), 1:10.2. 4×200: 1. Archbold (Lauber, Lantz, Herrett, Hayden Stamm), 1:46.2. 200 hurdles: 1. Young (A), 28.5; 3. Hernandez (A) 33.6. 800: 1. Ramirez (A), 2:29.3; 2. Josh Borton (P), 2:37.2; 3. B. Tinsman (A), 2:41.9; 4. Zeb Frank (A), 2:44.0. 200: 1. Lauber (A), 26.4; 4. Stamm (A), 29.5. 4×400: 1. Archbold (Herrett, Gerken, Rodriguez, Young), 4:04.3.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *