Archbold, OH
Flurries
Flurries
34°F
 

JR. HIGH SPORTS DIGEST

Archbold Track

NWOAL Championships, Saturday, May 11, at Wauseon

Girls

Liberty Center 146.5, Archbold 110, Patrick Henry 87, Bryan 75, Wauseon 66.5, Swanton 39, Delta 36, Evergreen 10

200: 1. Chaney Brodbeck 28.09; 8. Rebecca Stevenson 30.2. 400: 1. Sophie Rupp 1:02.94; 7. Annika DeLong 1:10.72. 1600: 7. Rayne Kinsman 6:17.79. 100 hurdles: 1. Leah McQuade 17.79; 5. J.J. Gericke 19.68. 200 hurdles: 1. McQuade 33.55. 4×100: 4. Archbold (Brodbeck, Stevenson, McQuade, Gericke) 57.18. 4×200: 2. Archbold (Brodbeck, Stevenson, Alison Roehrig, Briena Partin) 2:00.49. 4×400: 2. Archbold (DeLong, Partin, Roehrig, Amber Gericke) 4:42.03.

High jump: 1 Rupp 5-0; 7. Sydney Hageman 4-4. Pole vault: 1. Jenna Mahnke 7-0; 3. Amya Coulon 7-0. Long jump: 4. Logen Bowerman 13-5 1/4; 8. Hageman 12- 10 1/4. Shot put: 6. Nyah Grime 28-11. Discus: 6. Nyah Grime 73-2; 8. Baylee Lumbrezer 70-9.

Boys

Archbold 115.5, Wauseon 112, Liberty Center 82, Delta 61.5, Evergreen 58, Patrick Henry 58, Swanton 52, Bryan 30

100: 3. Alex Roth 12.27; 4. Devon Morris 12.42. 200: 2 Karter Behnfeldt 25.03; 4. Nathan Juarez 25.95. 400: 1. Alex Roth 56.76; 6. Ben Dowdy 59.98. 800: 2. Aden McCarty 2:22.66; 7. Chase Miller 2:31.74. 1600: 4. McCarty 5:18.63. 110 hurdles: 7. Landon Stamm 19.84; 8. Cole Plassman 20.01. 200 hurdles: 5. Stamm 31.35; 8. Plassman 33.11. 4×100: 1. Archbold (Devon Morris, Roth, Behnfeldt, Krayton Kern) 48.9. 4×200: 1. Archbold (Juarez, Lucas Dominique, Josiah Gomez, Jordan Rodriguez) 1:46.31. 4×400: 2. Archbold (Stamm, McCarty, Juarez, Dowdy) 4:10.17.

High jump: 5 Behnfeldt 4-10; 6. Kyler Boulton 4-10. Pole vault: 3. Gabe Short 7-6. Long jump: 3. Gomez 16-9; 4. Kern 16-1 3/4. Shot put: 6. Jordan Massengill 37-7 1/2. Discus: 8. Massengill 99-7.

Pettisville Track

BBC Championships, Saturday, May 11, at Stryker. The Pettisville girls team won its 11th straight BBC championship.

Girls

Pettisville 143, Montpelier 121, North Central 77, Stryker 55, Fayette 36, Edon 20, Hilltop 10

High jump: 1. Ellie Grieser 4-6; 3. Elise Hoylman 4-1. Pole vault: 1. Elisabeth Rochefort 8-6 BBC record, tied school record; 2. Amanda Grimm 8-0. Long jump: 1. Bella Strauss 13-2 1/4. Discus: 2. Lily Wiemken 66-0; 5. Rylee Beltz 56-11. Shot put: 4. Beltz 26-11; 5. Olivia Rossman 25-11.

100: 4. 2. Strauss 18.49; 5. Ella Hudspeath 20.22. 100: 2. Ella Richer 14.59. 1600: 2. Grieser 6:23.91; 4. E. Hoylman 6:32.77. 4×100: 3. Pettisville (Stuber, Rochefort, Hollyn Klopfenstein, Leah Beck) 1:00.92. 4×200: 3. Pettisville (Stuber, Kate Roth, Delana Damman, Klopfenstein) 2:13.8. 200 hurdles: 1. Grimm 33.49; 5. Rosemary Baer 37.84. 800: 3. Grieser 2:54.79; 6. E. Hoylman 2:59.26. 200: 1. Grimm 30.32; 2. Richer 31.39. 4×400: 4. Pettisville (Renee Hoylman, Allison Salmi, Sophie Sterken, Hudspeath) 5:32.61.

Boys

Montpelier 132.5, Hilltop 79, Stryker 62.5, Pettisville 55, North Central 47, Edon 38, Fayette 33

High jump: 1. Cayden Jacoby 5- 2. Long jump: 1. 4. Samuel Haley 13- 2; 5. Braxton Huner 12-11. Discus: 3. Griffin Eash 96-8. Shot put: 6. Jonah Harmon 29-7 1/2.

1600: 4. Huner 6:10.4. 4×100: 4. Pettisville (Aiden Paxson, Bryton Miller, Oliver Shaw, Trevor King) 1:00.89. 4×200: 3. Pettisville (Paxson, Miller, Huner, Haley) 2:03. 200 hurdles: 2. Jacoby 30.98. 110 hurdles: 1. Jacoby 18.85.