Archbold, OH
Mostly cloudy
Mostly cloudy
25°F
 

JR. HIGH SPORTS DIGEST

Archbold Track

Tuesday, April 23, at Archbold

Girls

Archbold 88.5, Swanton 34.5

100 hurdles: 1. Leah McQuade 18.3; 2. J.J. Gericke 19.6; 3. Kaylee Plassman 19.7. 100: 1. Sophie Rupp 14.5; 2. Annika DeLong 14.6; 3. Amber Gericke 14.9. 4×200: 1. Archbold (Chaney Brodbeck, Rebecca Stevenson, Alison Roehrig, Briena Partin) 2:04.6. 1600: 1. Rayne Kinsman 6:29.3; 3. Allie Buehrer 7:05.9. 4×100: 1. Archbold (Brodbeck, Rebecca Stevenson, McQuade, J.J. Gericke) 58.6. 400: 1. Delong 1:09.9; 2. A. Gericke 1:12.8. 200 hurdles: 1. McQuade 37.7; 2. Zoey Ripke 38.5; 3. Olivia Liechty 38.8. 800: 2. Gabby Rodriguez 3:12.5; 3. Allie Buehrer 3:14.8. 200: 1. Brodbeck 29.8; 2. Stevenson 31.3; 3. Plassman 32.7.

Discus: 2. Nyah Grime 71-3 1/2. High jump: 1 Rupp 4-10; 2 Sydney Hageman 4-4; 3. Ripke 4- 2. Long jump: 1. Hageman 14-0; 2. Logen Bowerman 13-4 1/2. Shot put: 3. Baylee Lumbrezer 28-8. Pole vault: 2. Anya Coulon 6-6; 3. Olivia Patterson 6-6.

Boys

Archbold 102, Swanton 21

110 hurdles: 2. Landon Stamm 19.4; 3. Kyler Boulton 19.7. 100: 1. Alex Roth 12.0; 2. Devon Morris 12.3; 3. Karter Behnfeldt 12.4. 4×200: 1. Archbold (Nathan Juarez, Lucas Dominique, Josiah Gomez, Jordan Rodriguez) 1:53.3. 1600: 1. Aden McCarty 5:30.2; 2. Brennan Garrow 5:44.5; 3. Asa Hudson 6:17.9. 4×100: 1. Archbold (Dominique, Juarez, Jack Hurst, Aaron Miller) 55.9. 400: 1. Ben Dowdy 1:02.7; 2. L. Stamm 1:06.4; 3. Alex Zamora 1:06.8. 200 hurdles: 1. L. Stamm 32.2; 2. Boulton 32.2. 800: 1. McCarty 2:30.8; 2. Chase Miller 2:37.6; 3. Corben Stamm 2:42.4. 200: 1. Juarez 28.4; 2. Gomez 28.9. 4×400: 1. Archbold (L. Stamm, McCarty, Juarez, Dowdy) 4:18.

Discus: 3. Devon Morris 83-5. High jump: 1 Behnfeldt 5-4; 2. Boulton 4-10; 3. Chase Cornell 4-6. Long jump: 1. Gomez 16-7 1/2; 2. Krayton Kern 16-6 1/2. Shot put: 2. Seth Foth 29-5; 3. Brodie Bailey 27- 9. Pole vault: 2. Gabe Short 7-0; 2. Brady Miller 6-6; 3. Cade Miller and Mason Miller 6-0.

Pettisville Track

Monday, April 22 at Montpelier

Girls

Montpelier 86, Pettisville 70, North Central 64, Hilltop 6

100: 4. Anne Stuber 15.41. 200: 1. Amanda Grimm 29.52. 800: 1. Elise Hoylman 2:49.05. 1600: 4. Sophie Sterken 7:06.16. 100 hurdles: 2. Isabella Strauss 19.28; 4. Ella Hudspeath 21.15. 200 hurdles: 1. Grimm 33.85; 5. Delana Damman 39.15. 4×100: 2. Pettisville A (Hudspeath, Hollyn Klopfenstein, Strauss, Rosemary Baer) 1:01.63.

High jump: 1. E. Hoylman 4- 2; 3. Stuber and Ashlynn Lugbill 3-10 tie. Pole vault: 1. Elisabeth Rochefort 8-0; 2. Grimm 7-6. Long jump: 2. Strauss 12-6; 3. Baer 11-11 1/2; 4. Renee Hoylman 11-4 3/4; 5. Cassidy Miller 10-5 1/4. Shot put: 5. Olivia Rossman 25-1. Discus: 4. Lily Wiemken 56-2.

Boys

Montpelier 92, Hilltop 50, North Central 38, Pettisville 35

100: 2. Samuel Haley 13.62; 5. Bryton Miller 14.59; 200: 5. Aiden Paxson 29.14; 1600: 3. Braxton Huner 5:58.45; 5. Keegan Wyse 9:25. 110 hurdles: 1. Cayden Jacoby 19.2. 4×100: 3. Pettisville (Paxson, Miller, Oliver Shaw, Trevor King) 1:00.75. 4×200: 2. Pettisville (Paxson, Haley, Huner, Miller) 2:00.41.

High jump: 1. Jacoby 5-2. Long jump: 1. Huner 12-8 1/2; 4. Haley 11-5; 5. Shaw 10-8 3/4.