Archbold, OH
Clear
Clear
45°F
 

JR. HIGH SPORTS DIGEST



Pettisville Track

Monday, April 17, at Pettisville

Boys

Edon 85, Pettisville 43, North Central 7

110 hurdles: 3. Ben Morris 20.8. 100: 2. Blake Eyer 13.8; 3. Harley Crossgrove 15.8. 1600: 1. Max Leppelmeier 5:04. 4×100: 2. Pettisville (Crossgrove, Dominic Heising, Micah Yoder, Heath Waidelich) 1:07.4. 400: 3. Eyer 1:06.7; 4. Leppelmeier 1:07.9. 200 hurdles: 2. Morris 33.6. 800: 2. Leppelmeier 2:28.5. 200: 3. Eyer 28.9; 4. Morris 31.3.

Discus: 1. Waidelich 81-2; 3. Yoder 60-11; 4. Heising 60-10. Shot put: 1. Waidelich 29-0; 3. Heising 24-0 1/2. Long jump: 4. Carson Bennett 12-7 1/2.

Pettisville Track

Monday, April 17, at Pettisville

Girls

Pettisville 81, Edon 48, North Central 23

100: 1. Grace Schnitkey 13.3; 2. Xavia Borden 14.5; 3. Ellie Wixom 14.6. 1600: 1. Karsyn Hostetler 6:01.7; 3. Clara Damman 6:53.3. 4×100: 2. Pettisville (Borden, Anna Hudspeath, Madeline Shumaker, Mayzie Clark) 1:07.3. 400: 1. Karsen Pursel 1:10; 2. Elise Hartzler 1:11.3; 3. Meleah Plank 1:12. 4×200: 1. Pettisville (Hudspeath, Wixom, Shumaker, Damman) 2:23.3. 800: 1. Hostetler 2:47.2. 200: 1. Schnitkey 23.61; 2. Borden 30.2. 4×400: 1. Pettisville (Hartzler, Hostetler, Pursel, Plank) 4:51.6.

Discus: 2. Clark 57-8; 3. Huspeath 47-1. Shot put: 1. Schnitkey 37-5 school record; 3. Clark 23-11 1/2. Long jump: 1. Hartzler 12-11. High jump: 2. Plank 3-10. Pole vault: 1. Wixom 8-0; 2. Pursel 5-6.

Pettisville Track

Thursday, April 20, at Edgerton

Girls

Pettisville 93, Edgerton 26

100: 1. Grace Schnitkey 14.2; 2. Xavia Borden 14.4; 3. Ellie Wixom 14.5. 1600: 1. Karsyn Hostetler 6:08; 2. Clara Damman 7:24. 4×100: 1. Pettisville (Anna Hudspeath, Lyla Heising, Madeline Shumaker, Mayzie Clark) 1:14. 400: 1. Karsen Pursel 1:12; 2. Elise Hartzler 1:13; 3. Meleah Plank 1:17. 4×200: 1. Pettisville (Hudspeath, Heising, Shumaker, Damman) 2:41. 200 hurdles: 2. Wixom 38.1. 800: 1. Hostetler 2:50; 3. Damman 3:27. 200: 1. Schnitkey 29.9; 2. Borden 30.92; 3. Pursel 32.3. 4×400: 1. Pettisville (Hartzler, Hostetler, Plank, Pursel) 4:57.

Discus: 1. Clark 51-2 1/2; 2. Huspeath 43-3; 3. Shumaker 28-0 1/2. Shot put: 1. Schnitkey 36-4; 2. Clark 26-2. Long jump: 1. Hartzler 12-4 1/2. High jump: 2. Plank 4-0.

Boys

Edgerton 85, Pettisville 30

110 hurdles: 2. Ben Morris 21.5. 100: 2. Blake Eyer 13.8; 3. Harley Crossgrove 15.8. 1600: 1. Max Leppelmeier 5:08. 400: 2. Eyer 1:06. 200 hurdles: 2. Morris 36.4. 800: 1. Leppelmeier 2:25. 200: 2. Eyer 29.8.

Discus: 2. Heath Waidelich 90-3. Shot put: 3. Waidelich 31-5.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *