Archbold, OH
Cloudy
Cloudy
72°F
 

JR. HIGH SPORTS DIGEST



Archbold Track

The boys and girls teams both placed fifth at the NWOAL meet, Saturday, May 14.

Individual winners: Shylo Richardson, 100 hurdles; Brennan Short, pole vault; Matthew Gladieux, discus, tied a meet record of 144-5.

Kylie Sauder set a school record of 5:27 in the 1600, crushing the record previously held by her mother, Lindy (Sauder) Lantz.

Boys

Liberty Center 101, Wauseon 95, Bryan 90.5, Evergreen 75.5, Archbold 70.5, Patrick Henry 58, Swanton 50, Montpelier 22.5, Delta 20

High jump: 7. Ethan Pollock 4- 10; 8. Spencer Short 4-8 tie. Discus: 1. Gladieux 144-5 tied meet record; 2. Mason Babcock 130-0. Pole vault: 1. Short 9-6; 6. Caleb Ranzau 7-0 tie. Shot put: 2. Gladieux 42-11 1/2; 7. Babcock 39-4 1/2. Long jump: 6. Noah Gomez 16-7 1/2.

100: 3. Gavin Seiler 13.2 tie. 1600: 7. Austin Roth 5:34.1. 400: 8. Josh Richer 1:05.8. 4×200: 4. Archbold (Tony Grime, Roth, Gomez, B. Short) 1:49. 200 hurdles: 8. S. Short 33.7. 200: 3. Seiler 27.2. 4×400: 4. Archbold (Roth, Grime, Babcock, Ivan Cobb) 4:27.2.

Girls

Bryan 124.5, Wauseon 123.5, Liberty Center 104, Patrick Henry 68, Archbold 64, Swanton 36, Evergreen 30.5, Montpelier 20, Delta 12.5

Long jump: 7. Unique Kersh 12-11. High jump: 2. Kersh 4-2 tie; 4. Lauren Coressel 4-0 tie. 100 hurdles: 1. Richardson 18.9.

100: 7. Macy Peterson 15.2. 1600: 2. Sauder 5:27; 6. Brittney Ramirez 6:02.3. 4×100: 3. Archbold (Richardson, Sauder, Katie Goering, Peterson) 57.6. 400: 7. Kersh 1:09.2. 200 hurdles: 4. Richardson 33.8. 800: 2. Ramirez 2:45.7; 7. Camryn Hudson 2:49.2. 200: 7. Peterson 31.8. 4×400: 6. Archbold (Hudson, Ramirez, Coressel, Sauder) 5:01.2.

Pettisville Track

BBC Championships, Thursday, May 5, at Hilltop

Girls

Pettisville 143, Edon 113, Fayette 58, Stryker 52, Hilltop 46, North Central 41

100 hurdles: 3. Kelly Miller 18.6; 3. Danielle King 18.5. 100: 1. Grace Schnitkey 13.6; 4. Ryeana Klopfenstein 13.8. 1600: 2. Miller 6:08; 3. Sarah Foor 6:09. 4×100: 2. Pettisville (Kearsten Roehl, Emily Dimick, Heather Sauder, Anneli Shaw) 62.1. 400: 2. Elise Hartzler 68.8; 3. Sophie Hubby 69.7. 4×200: 4. Pettisville (Roehl, Megan King, Sauder, Ellie Wixom) 2:12.3. 200 hurdles: 3. King 34.2; 4. Miller 35.7. 800: 2. Foor 2:49; 5. Jasmine Rodriguez 3:01.5. 200: 1. Schnitkey 28.4; 6. Kearsten Roehl 32.2. 4×400: 1. Pettisville (Klopfenstein, D. King, Hubby, Hartzler) 4:38.9 tied meet record.

Shot put: 3. Schnitkey 29-0 1/2; 6. Wixom 26-4 3/4. Long jump: 2. Hartzler 13-2 1/2; 3. Klopfenstein 12- 10 1/2. High jump: 6. Hubby 3-10. Discus: 5. Mayzie Clark 51-8. Pole vault: 2. Wixom 7-0; 3. Foor 6-6.

Boys

Edon 136, Hilltop 83, Fayette 75, Pettisville 71, Stryker 49, North Central 44

110 hurdles: 4. Ben Morris 21.4. 1600: 2. Max Leppelmeier 5:14; 3. Isaac Cisneros 5:36. 4×100: 5. Pettisville (Nick Davis, Devon Brown, Dominic Heising, Heath Waidelich) 67.4.

4×200: 3. Pettisville (Davis, Morris, Brett Coopshaw, Jaton Roehl) 2:01.2. 200 hurdles: 6. Morris 37.0. 800: 2. Leppelmeier 2:31; 5. Cisneros 2:32.4. 200: 3. Roehl 26.1. 4×400: 1. Pettisville (Leppelmeier, Coopshaw, Cisneros, Roehl) 4:29.0.

Shot put: 3. Graeme Jacoby 38- 0. Discus: 3. Jacoby 107-0. High jump: 1. Jacoby 5-0.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *