Archbold, OH
Clear
Clear
32°F
 

Jr. High Sports Digest



Pettisville Track

Montpelier Invitational, Saturday, May 4

Girls

Pettisville 113, Swanton 102, Delta 68, Evergreen 46, Stryker 34.5, Montpelier 31, Toledo Christian 28, Hilltop 23, North Central 18.5

Discus: 3. Caitlin Beck 67-4; 6. Katie Hauter 59-10. Shot put: 2. Lynnsey Crouch 30-11; 4. Carly Bontrager 29-5. High jump: 4. Sami Tilley 4-2; 5. Morgan Sauder 4-2. Pole vault: 2. Morgan Sauder 6-6; 3. Kyra Behnfeldt 6-6.

100 hurdles: 3. Nichole Foor 19.3. 1600: 1. Alexa Leppelmeier 5;32.9; 2. Elizabeth Sauder 5:38.1. 4×100: 2. Pettisville 58.7. 400: 4. Kamryn Hostetler 1:09; 6. Nichole Foor 1:12. 4×200: 2. Pettisville 2:03.3. 800: 1. Leppelmeier 2:32.6; 2. E. Sauder 2:36.5. 200: 6. Herring 31.0. 4×400: 1. Pettisville (E. Sauder, Hostetler, Foor, Leppelmeier) 4:36.8 school record.

Boys

Montpelier 101, Swanton 95, Toledo Christian 64, Evergreen 54, North Central 47, Delta 37, Pettisville 37, Stryker 15, Hilltop 14

110 hurdles: 2. Levi Nofziger 18.7. 1600: 2. Aaron Bontrager 5:10.04. 200 hurdles: 2. Nofziger 30.32. 800: 3. Bontrager 2:08.19. 200: 6. Seth Brakefield 28.4. 4×400: 3. Pettisville (Nofziger, Jaret Rychener, Noah Rocha, Bontrager) 4:20.

Pettisville Track

Monday, April 29

Girls

Pettisville 94, Hilltop 33, North Central 26

Discus: 2. Caitlin Beck 66-11; 4. Fernanda Hernandez 58-1. Shot put: 1. Lynnsey Crouch 29-5; 2. Carly Bontrager 28-4; 4. C. Beck 27-11. High jump: 1. Sami Tilley 3-10. Long jump: 1. Kaylin Segrist 12-10 1/4; 3. Tilley 12-7. Pole vault: 1. Morgan Sauder 6-6; 2. Kyra Behnfeldt 6-6; 4. Kendal Pursel 5-6.

100 hurdles: 2. Nichole Foor 20.0; 3. Tilley 20.9. 100: 1. Behnfeldt 14.9; 3. Pursel 15.5; 4. Madison Stuckey 15.8. 1600: 1. Elizabeth Sauder 5:39.3. 4×100: 1. Pettisville (Pursel, Krystine Davis, Sarah Herring, Kendi Nofziger) 58.9. 400: 1. Alexa Leppelmeier 1:05.4; 2. Kamryn Hostetler 1:09.3; 4. M. Sauder 1:10.8. 4×200: 1. Pettisville (Davis, Nofziger, Herring, Behnfeldt) 2:04.8. 200 hurdles: 2. Tessa Waidelich 36.2; 4. Kamryn Hostetler 37.0. 800: 1. Leppelmeier 2:38.5; 2. E. Sauder 2:40.2; 3. Foor 2:48.2. 200: 2. Herring 31.1; 4. M. Sauder 31.9. 4×400: 1. Pettisville (E. Sauder, Hostetler, Foor, Leppelmeier) 4:45.9.

Boys

Hilltop 76, North Central 47, Pettisville 27

Discus: 4. Seth Brakefield 67-11. Long jump: 4. Noah Rocha 12-11 3/4.

110 hurdles: 2. Levi Nofziger 19.3. 1600: 1. Aaron Bontrager 5:21.5. 400: 3. N. Rocha 1:07.1. 200 hurdles: 1. Nofziger 30.0. 800: 1. Bontrager 2:28.8. 4×400: 1. Pettisville 4:32.4.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *