Archbold, OH
Clear
Clear
27°F
 

Jr. High Sports Digest



Pettisville Track

Patrick Henry Invitational, Thursday, April 25 Girls

Patrick Henry 119, Liberty Center 80, Holgate 53, McComb 50, Otsego 48, Pettisville 35, Evergreen 34, Ottoville 22, St. Paul 17

Discus: 6. Caitlin Beck 63-5. Shot put: 4. Lynnsey Crouch 30-2; 5. Carly Bontrager 29-1. Long jump: 6. Sami Tilley 12-4. Pole vault: 3. Kyra Behnfeldt 6-0; 4. Morgan Sauder 6-0.

1600: 3. Alexa Leppelmeier 5:38.92; 4. Elizabeth Sauder 5:41.49. 4×100: 3. Pettisville (Kendal Pursel, Krystine Davis, Sarah Herring, Kendi Nofziger) 58.89. 400: 4. Kamryn Hostetler 1:10.03. 4×200: 2. Pettisville (Davis, Nofziger, Herring, Behnfeldt) 2:05.07. 800: 3. Leppelmeier 2:33; 4. E. Sauder 2:34. 200: 4. Herring 30.64. 4×400: 1. Pettisville (E. Sauder, Hostetler, Nichole Foor, Leppelmeier) 4:36.96 meet and school record.

Boys

Patrick Henry 119, Liberty Center 80, Holgate 53, McComb 50, Otsego 48, Pettisville 35, Evergreen 34, Ottoville 22, St. Paul 17

110 hurdles: 6. Levi Nofziger 19.15. 1600: 1. Aaron Bontrager 5:25.35. 200 hurdles: 3. Nofziger 29.46. 800: 1. Bontrager 2:27.54. 4×400: 2. Pettisville (Nofziger, Jaret Rychener, Noah Rocha, Bontrager) 4:27.11.

Pettisville Track

Monday, April 22

Girls

Pettisville 96, Stryker 27

Discus: 1. Caitlin Beck 66-7; 2. Fernanda Hernandez 59-7; 3. Carly Bontrager 52-3. Shot put: 1. Bontrager 28-11; 2. Lynnsey Crouch 28-9; 3. C. Beck 28-1. High jump: 1. Sami Tilley 4-2; 2. Nichole Foor 4-0. Long jump: 1. Tilley 12-4 3/4. Pole vault: 1. Morgan Sauder 6-0; 2. Kyra Behnfeldt 6-0; 3. Kendal Pursel 5-6.

100 hurdles: 1. Foor 20.0; 2. Tilley 21.5. 100: 2. Behnfeldt 15.0; 3. Pursel 15.1. 1600: 1. Alexa Leppelmeier 5:42.5; 2. Elizabeth Sauder 5:42.6; 3. Kamryn Hostetler 6:03.4. 4×100: 1. Pettisville (Pursel, Krystine Davis, Sarah Herring, Kendi Nofziger) 1:00.2. 400: 2. M. Sauder 1:11.8. 4×200: 1. Pettisville (Bontrager, Teagan Kauffman, Esmeralda Hernandez, Madison Stuckey) 2:22.7. 200 hurdles: 2. Hostetler 37.6. 800: 1. Leppelmeier 2:39.9; 2. E. Sauder 2:40.2. 200: 2. Herring 31.5; 3. Davis 32.2. 4×400: 1. Pettisville (E. Sauder, Hostetler, Foor, Leppelmeier) 4:44.2.

Boys

Stryker 59, Pettisville 43

Discus: 3. Seth Brakefield 67-4. Shot put: 3. James Eicher 26-1. Long jump: 1. Garrett Young 12-6 3/4; 2. Noah Rocha 12-1 1/4.

110 hurdles: 1. Levi Nofziger 20.0. 1600: 1. Aaron Bontrager 5:25.6. 400: N. Rocha 1:08.5; 3. Jaret Rychener 1:10.2. 200 hurdles: 1. Nofziger 29.9. 800: 1. Bontrager 2:32.4; 3. Rychener 2:50.1. 200: 2. Garrett Young 32.0. 4×400: 1. Pettisville (Nofziger, Rychener, N. Rocha, Bontrager) 4:31.8.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *