Archbold, OH
Mostly cloudy
Mostly cloudy
27°F
 

JR. HIGH SPORTS DIGEST



Pettisville Track

Monday, April 16 Girls

Pettisville 54, St. Paul 52, Stryker 34

Discus: 2. Fernanda Hernandez 44-8. Shot put: 3. Hernandez 23-8. High jump: 1. Amber Klopfenstein 4-2. Long jump: 3. Hannah Herring 11-3.

100 hurdles: 4. Rebekah Steele 26.9. 100: 2. Klopfenstein 14.5; 4. Claire Foor 15.4. 1600: 1. Alexa Leppelmeier 6:07.2; 2. Alyssa Ramos 6:10.4; 3. Elizabeth Miller 6:45.1. 400: 2. Becky Tilley 1:12.0; 3. Morgan Sauder 1:16.6. 4×200: 2. Pettisville (Kaylin Segrist, Laura Gerken, Krystine Davis, Steele) 2:20.3. 200 hurdles: 2. Herring 39.5. 800: 1. Leppelmeier 2:51.9; 2. Ramos 3:01.7; 4. Elizabeth Miller 3:06.2. 200: 3. Klopfenstein 31.9. 4×400: 1. Pettisville (Tilley, Ramos, Foor, Leppelmeier) 4:56.2. Boys

St. Paul 59, Pettisville 47, Stryker 16

Discus: 1. Clay Waidelich 90-1; 3. Logan Garcia 70-6. Shot put: 2. Clay Waidelich 30-2 1/2; 4. Garcia 23-7 1/2. High jump: 1. Mitchell Krauss 3-8. Long jump: 3. Levi Nofziger 12-0 1/4.

100: 3. Nathan Siller 13.9. 1600: 1. Kyle Lantz 5:29.9; 2. Aaron Bontrager 5:30.9. 4×200: 2. Pettisville (Seth Brakefield, Krauss, Austin Schmucker, Waidelich) 2:18.4. 800: 1. Lantz 2:33.3; 2. Bontrager 2:34.1. 200: 1. Siller 30.1. 4×400: 2. Pettisville (Siller, Nofziger, Lantz, Bontrager) 4:29.1.

Thursday, April 19 Girls

Edgerton 56, Pettisville 51, Fayette 43

Discus: 4. Fernanda Hernandez 47-5. High jump: 2. Claire Foor 4-0; 4. Elizabeth Miller 3-4. Long jump: 4. Hannah Herring 11-7. Pole vault: 1. Becky Tilley 6-6; 2. Morgan Sauder 5-0.

100 hurdles: 4. Rebekah Steele 21.9. 100: 4. Krystine Davis 15.8. 1600: 1. Alexa Leppelmeier 5:53.5; 3. Alyssa Ramos 6:10.0. 4×100: 1. Pettisville (Davis, Kaylin Segrist, Laura Gerken, Steele) 1:04.2; 400: 1. Tilley 1:11.3; 4. Foor 1:15.1. 4×200: 2. Pettisville (Sauder, Segrist, Gerken, Davis) 2:17.7. 200 hurdles: 2. Herring 37.6. 800: 1. Leppelmeier 2:40.7. 200: 4. Alayna Jones 37.0. 4×400: 1. Pettisville (Tilley, Sauder, Foor, Leppelmeier) 4:49.3. Boys

Edgerton 77, Pettisville 34, Fayette 31

Discus: 4. Clay Waidelich 83-3. Shot put: 4. Waidelich 30-9 1/4. High jump: 4. Mitchell Krauss 3-8. Long jump: 2. Kyle Lantz 14-8 1/4. Pole vault: 2. Levi Nofziger 6-0.

100: 2. Nathan Siller 13.7. 1600: 1. Aaron Bontrager 5:20.6. 4×100: 2. Pettisville (Seth Brakefield, Austin Schmucker, Krauss, Waidelich) 1:01.7. 400: 2. Siller 1:02.1. 200 hurdles: 2. Nofziger 33.7; 3. Schmucker 37.2. 800: 2. Bontrager 2:31.1. 4×400: 2. Pettisville (Bontrager, Nofziger, Lantz, Siller) 4:26.5.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *