Archbold, OH
Cloudy
Cloudy
28°F
 

Brown Wins Bullfrog 5K



Mark Brown, Wauseon, won the Black Swamp Bullfrog 5K open race at the Black Swamp Benefit, Saturday, June 19, at Wauseon.

Brown, 23, finished the race in 17 minutes, seven seconds.

Sixty-one runners finished the race.

Kenny Graber, Stryker, was second in 17:10. Elias Cheney, Bowling Green, took third in 18:05.

Top three finishers by age group:

Males, 0-14:
1. Brady Livensparger, West Unity, 19:54; 2. Derek Schriner, Maumee, 20:16; 3. Daniel Sauder, Wauseon, 21:33.

Males, 15-19:
1. Graber, 17:10; 2. Cheney, 18:05; 3. Alec Fisher, Wauseon, 20:14.

Males, 20-24:
1. Brown, 17:07; 2. Robert Hooley, Bluffton, 23:11.

Males, 25-29:
1. Eric Lutton, Delta, 18:54; 2. Brannon Wurster, Archbold, 19:18; 3. Dustin Zeigler, Wauseon, 28:23.

Males, 30-34:
1. John Dierininger, West Chester, 21:24; 2. Tim Klopfenstein, Archbold, 22:52; 3. Aaron Short, Archbold, 23:33.

Males, 35-39:
1. Ben Kohler, Archbold, 23:24; 2. Chad Brubaker, Defiance, 30:41.

Females, 0-14:
1. Taylor Vernot, Wauseon, 21:34; 2. Megan Beck, Wauseon, 25:07; 3. Shelby Miller, Archbold, 25:50.

Females, 15-19:
1. Erica Goeltzenleuchter, Fayette, 20:56; 2. Lori Sinclair, Napoleon, 23:35; 3. Natalie Graber, Stryker, 23:40.

Females, 20-24:
1. Shari Zachrich, Dalton, 29:05; 2. Christa Horst, Archbold, 29:54; 3. Kathryn Lillie, Holgate, 44:16.

Females, 25-29:
1. Rachel Betts, Archbold, 26:40; 2. Lindsay Hartman, Holgate, 26:44; 3. Tiffany Silveus, Napoleon, 36:12.

Females, 30-34:
1. Mandy Eigensee, Maumee, 27:50; 2. Shari Ladd, Hudson, Mich., 36:26.

Females, 35-39:
1. Heidi Kauffman, Wauseon, 25:47; 2. Tara Ramirez, Archbold, 26:14; 3. Kari Rosania, Bryan, 27:49.

Master

Marty Rupp, Pettisville, won the Master Race for ages 40 and older. He finished in 19:43.

Tom Vernot, Wauseon, was second in 19:56. Dave Eicher, Archbold, was third in 21:26.

Top three finishers by age group:

Males, 40-44:
1. Vernot, 19:56; 2. Greg Walker, Archbold, 23:15; 3. Pedro Rivero, Adrian, Mich., 25:26.

Males, 45-49:
1. Rupp, 19:43; 2. Brad Ricker, Wauseon, 26:23; 3. Chris Cheney, Bowling Green, 27:34.

Males, 50-54:
1. Eicher, 21:26; 2. Doug Schmucker, Holland, 25:04; 3. Kevin Neuenschwander, Wauseon, 26:19.

Males, 55-59:
1. Donald Bashor, Wauseon, 21:38; 2. Dan Sensenig, Archbold, 24:38; 3. Richard Nyce, Archbold, 25:22.

Males, 60-64:
1. Larry Armstrong, Archbold, 33:25; 2. Marlin Short, Wauseon, 35:37.

Males, 65-69:
1. Richard James, Toledo, 27:08; 2. William Gosline, Toledo, 29:12.

Males, 70-99:
1. Bob Eigensee, Maumee, 30:57.

Females, 40-44:
1. Lori Sinclair, Napoleon, 23:37; 2. Kim Walker, Archbold, 24:50; 3. Kim Krieger, Wauseon, 30:41.

Females, 45-49:
1. Connie Ricker, Wauseon, 26:41; 2. Debbie Ramey, Archbold, 30:36.

Females, 50-54:
1. Deb Rhodes, Sherwood, 27:14; 2. Deb Nafziger, Archbold, 28:27; 3. Nancy Roynon, Archbold, 28:44.

Females, 55-59:
1. Karen Shadle,

Wauseon, 28:51; 2. Joanne Haver, Wauseon, 39:14.

Females, 60-64:
1. Kathy Woodward, Perrysburg, 35:44.

Walk

Amos Sloan, Stryker, won the walk in 31:26.

Stephanie Klopfenstein, Archbold, was second in 39:36. Melissa Short, Archbold, was third in 40:28.

Thirty runners finished.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *