Archbold, OH
Partly cloudy
Partly cloudy
35°F
 

Blue Streaks Hang With Indians, Blanks Vikings




Spencer Simon (285 lbs.) headlocks Evergreen’s Cody Sheller.– photo by Mario Gomez

Spencer Simon (285 lbs.) headlocks Evergreen’s Cody Sheller.– photo by Mario Gomez

Archbold traveled to Patrick Henry for a Northwest Ohio Athletic League wrestling quad meet, Thursday, Jan. 24, squaring off against Wauseon and Evergreen.

The Streaks battled hard but dropped a 36-27 contest to the preseason favorite Indians, then bounced back to beat the Vikings 69-0 to run their record to 9-7, 4-2 in the league.

“Overall, I think we wrestled well,” said Cody Ruffer, AHS assistant coach.

“I think our guys wrestled tough. It’s the best we’ve looked in a while.”

Wauseon 36, AHS 27

The Indians had a few injuries in their lineup but managed to hold off the Streaks.

Wauseon jumped out to a 24-0 lead after five matches.

Shane Eicher (126 pounds) halted the momentum with a 5-2 decision.

Zach Rocha (132 lbs.) was a 14-6 major decision winner, and Juan Garcia (138 lbs.) won a 3-0 decision to close the gap to 24-10.

After an Indian win, Carson Meyer (152 lbs.) scored a 17-1 technical fall.

Carson Meyer (152 lbs.) tries to work Wauseon’s Nolan Thourot for a pin.– photo by Mario Gomez

Carson Meyer (152 lbs.) tries to work Wauseon’s Nolan Thourot for a pin.– photo by Mario Gomez

Kasyn Schaffner (160 lbs.) and Gibson Burkholder (170 lbs.) had back-to-back pins to tie the score at 27.

The Indians captured the final two matches with a major decision and a forfeit for the 36-27 final.

AHS 69 Evergreen 0

Evergreen’s roster consisted of just five wrestlers.

Rocha, John Yoder (152 lbs.), Izzy Reyes (220 lbs.), and Spencer Simon (285 lbs.) won by falls.

Garcia scored a 5-0 decision.

Rusty Short (113 lbs.), Andrew Francis (120 lbs.), Eicher, Schaffner, Burkholder, and Babcock won by forfeits.

State Duals Tournament Begins

Elmwood hosts the first round of the Division III Region 17 state duals team tournament, Saturday, Feb. 2.

Milan Edison is seeded first, while Delta is second.

Archbold, seeded third, wrestles 14th-seeded Fairview to start the day.

Second-round winners square off in the regional quarterfinals 20 minutes after the last match of the round concludes, followed by the semifinals and finals.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *