Archbold, OH
Cloudy
Cloudy
46°F
 

Blue Streak Track Beats Montpelier




AHS sophomore Isaac Burkholder placed first in the shot put and discus in Archbold's meet with Montpelier, Tuesday, April 30.– photo by Mario Gomez

AHS sophomore Isaac Burkholder placed first in the shot put and discus in Archbold’s meet with Montpelier, Tuesday, April 30.– photo by Mario Gomez

The Archbold boys and girls track teams easily defeated Montpelier, Tuesday, April 30.

The Blue Streak girls scored 91 points to the Locos’ 37.

The AHS boys team finished with 86.5 points, while Montpelier had 42.5.

Only scoring finishes are listed.

Girls

4×800-meter relay: 1. Archbold “A” (Demetria Martinez, Mara Beck, Tressa Parsley, Kassidy Garrow) 11 minutes, 18.1 seconds.

100-meter hurdles: 1. Bacon (M) 20.3 seconds; 2. Maddy Smith 20.4.

100: 1. Jensyn Garrow 14.2; 2. Alicia Hernandez 14.4; 3. Erin Erbskorn 14.5.

4×200: 1. Archbold “A” (Erbskorn, Meridith Short, Alicia Hernandez, Parsley) 1:57.

1600: 1. Martinez 6:07.1; 2. Ellie Sonnenberg 6:10.4; 3. Taylor DeWolfe 6:13.1.

Blue Streak freshman Maddy Smith clears a hurdle. She finished second in the 100-meter hurdles and third in the 300 hurdles against Montpelier.– photo by Mario Gomez

Blue Streak freshman Maddy Smith clears a hurdle. She finished second in the 100-meter hurdles and third in the 300 hurdles against Montpelier.– photo by Mario Gomez

4×100: 1. Archbold (Kinsey Smith, Erbskorn, Short, J. Garrow) 53.7.

400: 1. Beck 1:06.0.

300 hurdles: 1. K. Smith 50.9; 2. Hernandez 53.9; 3. Maddy Smith 1:02.4.

800: 1. Sonnenberg 2:47.7.

200: 1. Short 29.0.

4×400: 1. Archbold “B” (Short, Martinez, Beck, J. Garrow) 4:18.6.

High jump: 1. Rachel Brader 4 feet, 8 inches; 3. Jenny Lehman 4-4.

Long jump: 1. K. Smith 13-8; 2. Parsley 13-7.

Pole vault: 1. Rupp (M) 8-0; 2. Olivia Deskins 6-6; 3. Rebecca Schmucker 6-0.

Shot put: 1. Hageman (M) 33-2 1/2; 2. Shelby Cline 31-3; 3. Mondesi Walters 28-10.

Discus: 1. Hageman (M) 110-0; 2. Alexa Coressel 100-3; 3. Cline 96-11.

Boys

4×800: 1. Archbold “A” (Jorge Arce, Alex Hurst, Matthew Kinsman, Aaron Zimmerman) 9:15.3.

110 hurdles: 1. Lincoln Parsley 16.7.

100: 1. Levi Wyse 11.9; 3. Logan Baynes 12.4.

4×200: 1. Archbold (Tyson Lersch, Quinton Ranzau, Baynes, Devin Shannon) 1:40.6.

1600: 1. Jacob Rodriguez 5:02.4; 3. Matthew Kinsman 5:11.3.

4×100: 1. Archbold (Benny Gomez, Stephan Manahan, Brandon Goering, Baynes) 49.1.

400: 1. Zuver (M) 55.3; 3. Hurst 57.2.

800: 1. Wyse 2:07.8; 2. Zach Belknap 2:10.4; 3. Jesse Rocha 2:12.3.

200: 1. Parsley 24.4.

3200: 1. Warner (M) 11:15.8; 2. Tyson Helmke 11:33.2.

4×400: 1. Archbold “A” (Manahan, Ranzau, Shannon, Wyse) 3:42.8.

High jump: 1. Matzinger (M) 5-6; 3. Shannon 5-6.

Long jump: 1. Gomez and Shaull (M) 17-5 tie; 3. A. Zimmerman 16-11.

Pole vault: 1. Darin Sauder 13- 0; 2. Koltin Zimmerman 12-0; 3. Belknap 10-0.

Shot put: 1. Isaac Burkholder 43-6; 2. Lee Klinger 41-9 1/2.

Discus: 1. Burkholder 134-0; 2. Helmke 123-7 1/2; 3. Travis Jaramillo 122-0.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *