Archbold, OH
Sunny
Sunny
42°F
 

Blackbirds Beat Hilltop, Boys 4×200 Sets Record




Annie Eicher winds up to throw the shot put.– photo by Jack Frey

Annie Eicher winds up to throw the shot put.– photo by Jack Frey

The Pettisville boys 4×200- meter relay team of Dustin Lucas, Austin Dykstra, Justin Pursel, and Caleb Liechty set a school record in the event in a dual track meet with Hilltop, Thursday, April 12, at Pettisville.

They ran the race in 1:38.6, which broke the old record of 1:39.0 set in 2011 by Liechty, Jeremy Mann, Pursel, and Taylor Short.

The PHS boys team scored 74 points to defeat Hilltop, which finished with 60.

The girls team also won. The Birds finished with 102 points to Hilltop’s 33. Boys

Discus: 1. Coffman (H), 125 feet, 0 1/2 inch; 3. Joel Brakefield 101-5.

High jump: 1. Dykstra 5-6; 2. Josh Borton 5-6.

Long jump: 1. Steven Young 17- 8 1/2; 3. Borton 17-4 1/2.

Pole vault: 1. Pursel 10-0; 3. Jakob Waidelich 9-0.

4×800: 1. Pettisville (Mann, Daniel Sauder, Tim Iott, Dominic Frey) 9:27.8.

110-meter hurdles: 1. Armbruster (H) 17.6 seconds; 2. Kregg York 20.1.

100-meter dash: 1. Lucas 12.4; 2. Dylan Hernandez 13.2.

4×200: 1. Pettisville (Lucas, Dykstra, Pursel, Liechty) 1:52.6.

1600: 1. Smith (H) 4:49.8; 3. Frey 4:54.8.

4×100: 1. Pettisville (Lucas, Pursel, Caleb Yoder, Liechty) 48.1.

400: 1. Livensparger (H) 58.1; 2. Young 60.4.

300 hurdles: 1. Dykstra 46.7.

800: 1. Smith (H) 2:07.6; 2. Mann 2:09.2.

200: 1. Liechty 25.2; 2. 2. Jordan Bontrager 26.3; 3. Hernandez 26.4.

3200: 1. Livensparger (H) 10:35.4; 3. Frey 11:10.9.

4×400: 1. Pettisville (Mann, Lucas, Dykstra, Brakefield) 3:54.9; 2. Pettisville (Hernandez, Josh Sauder, J. Waidelich, Frey) 4:09.3. Girls

Discus: 1. Brooke Waidelich 94- 8; 2. Annie Eicher 78-3; 3. Patrice Smith 71-7.

Shot put: 1. B. Waidelich 30-0; 2. Trisha Cousino 28-5 1/4; 3. Dana Fricke 28-4.

High jump: 1. Fricke 4-8; 2. Amber Loar 4-6; 3. Kayla York 4-2.

Long jump: 1. Creamer (H) 14-0; 2. Loar 13-6 3/4; 3. Devon Friend 12-2 1/2.

Pole vault: 1. Jordyn Pursel 8-0; 2. Loar 7-0; 3. Katie Yoder 7-0.

4×800: 1. Pettisville (Mikala Avina, Samantha Shinhearl, Emily Eicher, Tanner Hostetler) 10:55.5.

110 hurdles: 1. Creamer (H) 18.5; 2. Amber Sauder 18.6.

100: 1. Pursel 13.9; 3. Carolina Raffaelli 15.3.

4×200: 1. Pettisville (Pursel, Fricke, Loar, D. Friend) 2:02.3.

1600: 1. Hostetler 5:35.9; 2. Avina 6:16.3; 3. Shelby Miller 6:35.3.

4×100: 1. Hilltop 1:00.3; 2. Pettisville (Angela Austin, Sarah Plassman, Grace Friend, Sauder) 1:00.7.

400: 1. Smith (H) 1:11.0; 2. D. Friend 1:12.2; 3. Plassman 1:14.9.

300 hurdles: 1. Creamer (H) 55.0; 2. Sauder 1:03.3.

800: 1. Hostetler 2:33.8; 2. Avina 2:42.8; 3. Shinhearl 2:48.6.

200: 1. Trisel (H) 30.3; 2. Plassman 31.4; 3. Raffaelli 32.3.

3200: 1. Miller 14.49; 2. Shinhearl 16:28; 3. Carley Hoffmire 16:30.

4×400: 1. Pettisville (Hostetler, Avina, Fricke, Shinhearl) 4:49.5.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *