Archbold, OH
Partly sunny
Partly sunny
47°F
 

Blackbird Track Falls To Liberty Center




Austin Dykstra cleared 5-6 to win the high jump in Pettisville's dual meet with Liberty Center, Saturday, March 31.– photo by Jack Frey

Austin Dykstra cleared 5-6 to win the high jump in Pettisville’s dual meet with Liberty Center, Saturday, March 31.– photo by Jack Frey

Pettisville hosted Liberty Center for a dual meet, Saturday, March 31.

The Tigers scored 103 points to win the boys meet. PHS scored 33 points.

In the girls meet, LC scored 72 points to Pettisville’s 65, to make it a clean sweep.

Boys

Shot put: 1. Master (LC), 40 feet, 33 1/2 inches; 2. Joel Brakefield 35-3 1/2.

High jump: 1. Austin Dykstra 5-6.

Long jump: 1. Roaowsk (LC) 17- 11; 3. Jakob Waidelich 17-4 1/2.

Pole vault: 1. Justin Pursel 9-6.

4×800-meter relay: 1. LC, nine minutes, 1.3 seconds; 2. Pettisville (Jeremy Mann, Tim Iott, Daniel Sauder, Dominic Frey) 9:02.1.

110-meter hurdles: 1. Johnson (LC) 18.4 seconds; 2. Kregg York 20.9.

Tanner Hostetler ran her way to victory in the 800 and 1600 and was also on the winning 4x800 team.– photo by Jack Frey

Tanner Hostetler ran her way to victory in the 800 and 1600 and was also on the winning 4×800 team.– photo by Jack Frey

100-meter dash: 1. Elling (LC) 11.7; 3. Dylan Hernandez 13.2.

4×200: 1. LC 1:38.7; 2. Pettisville (Ethan Brakefield, Pursel, Caleb Yoder, Dykstra) 1:43.9.

1600: 1. Weaks (LC) 5:09; 2. Frey 5:11.

4×100: 1. LC 47.8; 2. Pettisville (Steven Young, Pursel, Waidelich, Yoder) 49.9.

400: 1. Elling (LC) 56.1; 2. Mann 56.2.

300 hurdles: 1. Johnson (LC) 48.1; 2. Dykstra 49.5.

800: 1. Atkinson (LC) 2:11; 2. Mann 2:15.

3200: 1. Seedorf (LC) 10:45; 2. Frey 11:14.

4×400: 1. LC 3:52; 2. Pettisville (Mann, Iott, Jacob Hauter, Frey) 4:02.

Girls

Discus: 1. Busick (LC) 101-0; 2. Brooke Waidelich 94-4.

Shot put: 1. Busick (LC) 35-9 1/2; 2. B. Waidelich 29-6 1/2.

High jump: 1. Yaney (LC) 4-8; 3. Audra Klopfenstein 4-8.

Long jump: 1. Weaks (LC) 14-7 1/2; 2. Katie Yoder 14-1 1/2; 3. Amber Loar 13-7.

Pole vault: 1. Vollmer (LC) 8-6; 2. Jordyn Pursel 8-0.

4×800: 1. Pettisville (Mikala Avina, Samantha Shinhearl, Emily Eicher, Tanner Hostetler) 11:05.4.

100: 1. Pursel 14.3; 2. Elizabeth Grieser 14.9.

4×200: 1. Pettisville (Pursel, Devon Friend, Yoder, Klopfenstein) 1:56.5.

1600: 1. Hostetler 5:40.

4×100: 1. LC 55.0; 2. Pettisville (Amber Sauder, Angela Austin, Sarah Plassman, Grace Friend) 1:07.7.

400: 1. Winterfield (LC) 1:05.7; 2. D. Friend 1:10.3.

300 hurdles: 1. Yaney (LC) 54.7; 2. Yoder 54.8.

800: 1. Hostetler 2:32; 2. Avina 2:42; 3. Emily Eicher 2:49.

200: 1. Klopfenstein 28.2.

4×400: 1. Pettisville (Klopfenstein, Avina, Shinhearl, Hostetler) 4:34.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *