Archbold, OH
Partly cloudy
Partly cloudy
71°F
 

BG, Anthony Wayne Win Walker/Dilbone Relays




Shelby Cline, left, throws in the shot put relay, while Joe Richer, right, runs in the 4x100 shuttle hurdles at the Walker-Dilbone Relays, Friday, April 29.–photos by Dennis Driver

Shelby Cline, left, throws in the shot put relay, while Joe Richer, right, runs in the 4×100 shuttle hurdles at the Walker-Dilbone Relays, Friday, April 29.–photos by Dennis Driver

After Wauseon slipped past Bowling Green to win the 2015 Walker-Dilbone Boys Relays, BG returned the favor Friday, April 29, at Archbold.

BG won with 118 points, while Wauseon was second with 90. Archbold finished third, with 82.

Anthony Wayne won the girls title with 118 points. Archbold took second with 86. Wauseon was third with 59.

The AHS girls 800 sprint medley team of Tess Heidenreich, Julia Lambert, Emily Roth, and Dakota Stamm set a meet record of 1 minute, 51.33 seconds, breaking the previous record of 1:52.09 set last year by Anthony Wayne.

Boys

Bowling Green 118, Wauseon 90, Archbold 82, Liberty Center 71, Anthony Wayne 38, Patrick Henry 17, Ayersville 15, Crestview 3

800 sprint medley (100-100- 200-400): 1. BG 1:36.13; 2. Archbold (Nick Waidelich, Kegan Ott, Joe Richer, Jack Fisher), 1:37.41.

Distance medley (400-800-1200- 1600): 1. Wauseon 10:51.73 meet record; 4. Archbold (Matt Kinsman, Caden Garrow, Logan Garrow, Jacob Rodriguez) 11:20.08.

 

 

4×100: 1. BG 44.96 seconds; 3. Archbold (Waidelich, Kyle Ott, Sam Petersen, Kegan Ott) 45.99.

4×103 weight relay: 1. LC 49.23; 3. Archbold (Andrew Beck, Brian Ball, Camden Warncke, Elijah Esquibel) 52.22.

1600 sprint medley (200-200- 400-800): 1. BG 3:45.19; 2. Archbold (Noah Blankenship, Kegan Ott, Richer, C. Garrow) 3:47.57.

4×100 shuttle hurdle: 1. LC 1:04.06; 3. Archbold (Deven Girdham, Johnny Reyes, Collin King, Richer) 1:09.02.

4×200: 1. BG 1:32.98; 2. Archbold (Waidelich, Blankenship, Kegan Ott, Fisher) 1:34.05.

4×800: 1. Wauseon 8:30.78; 3. Archbold (Kinsman, J. Rodriguez, Lukas Rodriguez, L. Garrow) 8:50.79.

4×400: 1. BG 3:29.17; 3. Archbold (Blankenship, Kinsman, Petersen, Fisher) 3:33.38.

High jump relay: 1. Wauseon 16 feet, 7 inches; 5. Archbold (Fisher, Wooley) 11-3.

Long jump relay: 1. Wauseon 56-6 3/4; 2. Archbold (Waidelich, Richer, Isaiah Esquibel) 52-11.

Shot put relay: 1. BG 141-11 1/2; 4. Archbold (Levi Carmody, Ball, E. Esquibel) 127-8 3/4.

Discus throw relay: 1. BG 406- 8; 5. Archbold (Carmody, E. Esquibel, C. Warncke) 349-11.

Pole vault relay: 1. Archbold (I. Esquibel, Shane Bechtel, A.J. Mahnke) 32-0.

Girls

Anthony Wayne 118, Archbold 86, Wauseon 59, Liberty Center 51, Bowling Green 49, Ayersville 44, Patrick Henry 20, Crestview 7

800 sprint medley: 1. Archbold (Heidenreich, Lambert, Roth, Stamm) 1:51.33 meet record.

Distance medley: 1. LC 12:59.79; 6. Archbold (Kennedy Miller, Gwynne Riley, Elizabeth Schmucker, Maura Riley) 15:10.87.

4×100: 1. AW 51.63; 4. Archbold (Lexa Richardson, Macey Rupp, Morgan Miller, Heidenreich) 54.34.

4×103 weight relay: 1. Wauseon 57.97; 4. Archbold (Giulia Lee, Ashlee Jones, Natalie Roth, Shelby Cline) 1:04.02.

1600 sprint relay: 1. AW 4:23.82; 2. Archbold (M. Miller, Heidenreich, Stamm, G. Riley) 4:24.32.

4×100 shuttle hurdle: 1. AW 1:09.74; 3. Archbold (Richardson, Leah Miller, Lee, Sydney Ranzau) 1:16.55.

4×200: 1. Archbold (Lambert, Stamm, M. Miller, Roth) 1:50.21.

4×800: 1. AW 10:29.89; 3. Archbold (G. Riley, K. Miller, M. Riley, Stamm) 10:42.7.

4×400: 1. Archbold (Lambert, Richardson, G. Riley, Roth) 4:18.93.

High jump relay: 1. AW 14-8; 4. Archbold (Rupp, M. Miller, Katie Short) 13-0.

Long jump relay: 1. AW 45-2 1/2; 2. Archbold (Roth, Lambert, Richardson) 43-9 1/4.

Shot put relay: 1. Wauseon 100- 5 1/2; 4. Archbold (Shelby Cline, Lee, Jones) 91-2 1/2.

Discus throw relay: 1. AW 337-2; 6. Archbold (Cline, Jones, Roth) 261-0.

Pole vault relay: 1. Archbold (Ranzau, Lee, Short) 22-6.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *