Archbold, OH
Sunny
Sunny
33°F
 

Archbold Track Teams Win April 17 Tri-Meet With Pettisville, Delta




Archbold's Darian Oberlin finished second in the 1600 behind Pettisville's Tanner Hostetler.– photo by Jack Frey

Archbold’s Darian Oberlin finished second in the 1600 behind Pettisville’s Tanner Hostetler.– photo by Jack Frey

The Archbold boys and girls track teams defeated Pettisville and Delta in a trimeet, Tuesday, April 17, at AHS.

The Blue Streak boys easily won with 111 points. Delta had 34 and Pettisville finished with 26.

The AHS girls won with 87 points. Pettisville scored 55 and Delta, 32. Boys

Shot put: 1. Monroe (D), 38 feet, 4 1/4 inches; 2. Isaac Burkholder (A) 37-4 3/4; 3. Lee Klinger 37-3 1/2.

Discus: 1. Tyson Dietrich (A) 141- 4; 2. Travis Jaramillo (A) 122-0; 3. Isaac Burkholder (A) 118-7; 4. Tyson Helmke (A) 111-2.

Long jump: 1. TJ Gerken (A) 19-3; 3. Tyson Lersch (A) 19-0 1/2; 4. Jacob Reyes (A) 18-5 1/4.

High jump: 1. Blake Drewes (A) 5-10; 2. Lersch (A) and Gavin Morton (A) 5-10 tie; 4. Devin Shannon (A) 5-8.

Pole vault: 1. Darin Sauder (A) 12-6; 2. Dean Herrett (A) 12-6; 4. Clayton Lehman (A) 11-0.

4×800-meter relay: 1. Pettisville “A” (Jeremy Mann, Tim Iott, Danny Sauder, Dominic Frey), eight minutes, 49.6 seconds; 3. Archbold “A” (Adrian Ramirez, Jorge Arce, Nathan Wachtmann, Jesse Rocha) 9:07.6; 4. Archbold “B” (Cory Rocha, Alex Hurst, Peter Schoenhals, Shae Hernandez) 9:13.8.

110-meter hurdles: 1. Laver (D) 18.4 seconds; 2. Kregg York (P) 20.1.

100: 1. Levi Wyse (A) 11.1; 2. Herrett (A) 11.8; 3. Jacob Reyes (A) 11.8; 4. Tyson Lersch (A) 11.9.

4×200: 1. Archbold “A” (Jacob Ott, Hayden Stamm, Lincoln Parsley, Danny Young) 1:35.2.

1600: 1. Ramirez (A) 4:50.9; 3. Frey (P) 5:01.4; 4. Iott (P) 5:02.2.

4×100: 1. Archbold “A” (Ott, Gerken, Lersch, Wyse) 44.9; 2. Pettisville “A” (Dustin Lucas, Justin Pursel, Caleb Yoder, Jordan Bontrager) 48.9.

400: 1. Stamm (A) 52.6; 2. Drewes (A) 53.0; 3. Quinton Ranzau (A) 55.3.

300 hurdles: 1. Young (A) 41.3; 3. Hurst (A) 48.5.

800: 1. C. Rocha (A) 2:08.1; 2. Mann (P) 2:08.6; 3. Ramirez (A) 2:09.5.

200: 1. Wyse (A) 22.7; 2. Young (A) 22.8; 3. Herrett (A) 24.5.

3200: 1. Abair (D) 10:47.8; 2. Frey (P) 11:05.6; 3. Iott (P) 11:06.7; 4. Hernandez (A) 11:16.8.

4×400: 1. Archbold “A” (Ott, Morton, Shannon, Wyse) 3:36.6; 2. Pettisville “A” (Mann, Austin Dykstra, Ethan Brakefield, Lucas) 3:44.7. Girls

Shot put: 1. Salsbury (D) 31-9 1/2; 2. Brooke Waidelich (P) 31-2 1/2; 3. Mondesi Walters (A) 29-0 1/4.

Discus: 1. Salsbury (D) 95-5; 2. Waidelich (P) 94-10; 3. Patrice Smith (P) 81-7; 4. Annie Eicher (P) 79-4.

Long jump: 1. Amber Loar (P) 14-10 1/2; 2. Rachel Wiemken (A) 13- 10; 4. Devon Friend (P) 13-2 3/4.

High jump: 1. Rachel Brader (A) 4-10; 3. Dana Fricke (P) 4-8; 4. Loar (P) 4-6.

Pole vault: 1. Jordyn Pursel (P) 9-3; 3. Meridith Short (A) 7-0.

4×800: 1. Pettisville “A’ (Mikala Avina, Samantha Shinhearl, Emily Eicher, Tanner Hostetler) 10:34.2; Archbold “B” (Kassidy Garrow, Jessica Lindsay, Ellie Sonnenberg, Mara Beck) 11:15.8; 3. Archbold “A” (Darian Oberlin, Demetria Martinez, Meggie Yoder, Tressa Parsley) 11:35.4.

100 hurdles: 1. J. Garrow (A) 18.0; 2. Short (A) 18.9; 3. Amber Sauder (P) 19.2.

100: 1. Angelica Reyes (A) 13.7; 2. Erin Erbskorn (A) 14.0; 4. Elizabeth Grieser (P) 14.3.

4×200: 1. Archbold “A” (Reyes, Wiemken, Caroline Vonier, J. Garrow) 1:56.1; 2. Pettisville “A” (Pursel, Fricke, Grieser, D. Friend) 2:00.0.

1600: 1. Hostetler (P) 5:28.9; 2. Oberlin (A) 5:52.4; 3. Avina (P) 5:58.7; 4. Sonnenberg (A) 6:00.9.

4×100: 1. Archbold (Reyes, Jesse Fidler, Erbskorn, Short) 54.9.

400: 1. Parsley (A) 1:03.4; 2. Brader (A) 1:07.3; 3. Martinez (A) 1:12.3.

300 hurdles: 1. J. Garrow (A) 53.4; 3. Yoder (A) 57.7.

800: 1. Hostetler (P) 2:28.4; 2. K. Garrow (A) 2:33.4; 3. Avina (P) 2:43.9; 4. Sonnenberg (A) 2:44.6.

200: 1. Fidler (A) 28.7; 2. Reyes (A) 28.9; 3. Grieser (P) 30.0; 4. Ashton Johns (A) 30.9.

3200: 1. Beck (A) 13:27.5; 3. Martinez (A) 13:51.8; 4. Shelby Miller (P) 14:27.2.

4×400: 1. Archbold “A” (J. Garrow, K. Garrow, Short, Parsley) 4:18.5; 2. Pettisville “A” (Hostetler, Avina, E. Eicher, Shinhearl) 4:34.1.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *