Archbold, OH
Clear
Clear
19°F
 

Archbold Track Beats Montpelier



Archbold defeated Montpelier in boys and girls track action, Tuesday, April 24, at Montpelier.

The Blue Streak boys won 13 events and scored 100 points to beat the Locos, who finished with 27.

The AHS girls won 11 events and finished with 81 points compared to Montpelier, with 42. Boys

Shot put: 1. Buehrer (M) 40 feet, 3 1/2 inches; 3. Isaac Burkholder 38-10.

Discus: 1. Travis Jaramillo 129-6 1/2; 2. Burkholder 126-8; 3. Tyson Helmke 116-1 1/2.

Long jump: 1. Tyson Lersch 18-8 1/4; 2. TJ Gerken 17-9 3/4; 3. Jacob Reyes 17-4 3/4.

High jump: 1. Blake Drewes 5- 10; 2. Gavin Morton 5-8.

4×800-meter relay: 1. Archbold (Adrian Ramirez, Helmke, Seth Yoder, Nathan Wachtmann) 8:59.4; 3. Archbold (Alex Hurst, Cory Rocha, Shae Hernandez, Pete Schoenhals) 9:28.02.

110-meter hurdles: 1. Lincoln Parsley 17.05 seconds.

100: 1. Levi Wyse 11.69.

4×200: 1. Archbold (Reyes, Drewes, Parsley, Wyse) 1:35.33.

1600: 1. Zach Belknap 4:59.68; 3. Wachtmann 5:08.

4×100: 1. Archbold (Lersch, Logan Baynes, Reyes, Gerken) 46.83.

400: 1. Drewes 52.38; 2. Wyse 52.5.

300 hurdles: 1. Danny Young 41.06; 2. Parsley 43.81; 3. Hurst 49.57.

800: 1. Ramirez 2:10.69; 2. Belknap 2:17.22.

200: 1. Wyse 23.73; 2. Dean Herrett 24.23; 3. Baynes 24.75.

3200: 1. Warner (M) 10:54.27; 2. Young 11:31.0; 3. Wachtmann 11:46.85.

4×400: 1. Archbold (Ramirez, Gavin Morton, Devin Shannon, Clayton Lehman) 3:47.52. Girls

Shot put: 1. Hageman (M) 31-4 1/2; 2. Mondesi Walters 29-5 1/2.

Long jump: 1. Martin (M) 13-4 3/4; 3. Hannah Yoder 12-0 1/4.

High jump: 1. Rachel Brader 4- 10; 2. Jessica Lindsay 4-2.

Discus: 1. Walters 86-0 1/2.

4×800: 1. Archbold (Darian Oberlin, Meggie Yoder, Mireya Zamudio, Demetria Martinez) 11:33.37.

100 hurdles: 1. Jensyn Garrow 18.8; 2. Meridith Short 19.59.

100: 1. Word (M) 13.5; 3. Angelica Reyes 14.07.

4×200: 1. Archbold (Reyes, Jesse Fidler, Caroline Vonier, J. Garrow) 1:56.57.

1600: 1. Ellie Sonnenberg 6:08.2.

4×100: 1. Archbold (Reyes, Vonier, Ashton Johns, Short) 56.97.

400: 1. Tressa Parsley 1:03.49; 2. Fidler 1:06.58; 3. Brader 1:07.84.

300 hurdles: 1. M. Yoder 57.89.

800: 1. Hitzeman (M) 2:41.24; 2. Sonnenberg 2:51.3; 3. Vonier 3:03.67.

200: 1. Word (M) 27.23; 2. J. Garrow 27.24; 3. Reyes 29.13.

3200: 1. Mara Beck 13:39.67; 2. Demetria Martinez 14:00.54.

4×400: 1. Archbold (J. Garrow, Parsley, Fidler, Short,) 4:24.89.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *