Archbold, OH
Clear
Clear
23°F
 

Archbold Boys Win Fourth Straight Walker-Dilbone Relays




Darin Sauder clears the bar in the pole vault relay.– photos by Donald Young

Darin Sauder clears the bar in the pole vault relay.– photos by Donald Young

The Archbold boys track team won its fourth straight championship title at the Walker-Dilbone Relays, Friday, April 27, at Archbold High School.

The Streaks scored 122 points, 31 points ahead of second place Anthony Wayne, which finished with 91.

Bowling Green was third with 64.

In the girls meet, Anthony Wayne won its third straight title, scoring 96 points. Liberty Center was second with 78. Bowling Green finished third with 71.

Archbold finished fifth with 66. Boys

Winning teams from Archbold included the distance medley, 4×110-meter shuttle hurdle, 4×200, 4×800, 4×400, high jump relay, and pole vault relay.

The 4×200 team of Jacob Ott, Hayden Stamm, Levi Wyse, and Danny Young set a meet record of one minute, 31.65 seconds. That broke the old record of 1:31.9 set in 2007 by Anthony Wayne.

The 4×400 team of Wyse, Stamm, Blake Drewes, and Young set a field record of 3:25.79, breaking the old record of 3:27.0 set in 2009 by Eastwood.

Jensyn Garrow leads off the Streaks in the 4x100 shuttle hurdles.

Jensyn Garrow leads off the Streaks in the 4×100 shuttle hurdles.

Archbold 122, Anthony Wayne 91, Bowling Green 64, Patrick Henry 48, Wauseon 43, Crestview 35.5, Liberty Center 31.5, Ayersville 30

4×1600: 1. BG 19:13.2 meet record; 2. Archbold (Adrian Ramirez, Alex Hurst, Zach Belknap, Nathan Wachtmann) 19:25.4.

800 sprint medley (100-100-200- 400): 1. Anthony Wayne 1:35.43 meet record; 2. Archbold (Tyson Lersch, Dean Herrett, Wyse, Young) 1:35.71.

Distance medley (400-800-1200- 1600): 1. Archbold (Cory Rocha, TJ Gerken, Ramirez, Hurst) 11:14.04.

4×100: 1. Anthony Wayne 44.04 field record; 2. Archbold (Lersch, Herrett, Jacob Reyes, Wyse) 44.63 seconds.

4×103 weight relay: 1. Anthony Wayne 47.33 meet record; 2. Archbold (Tyson Helmke, Isaac Burkholder, Kellen Seaman, Dylan Lantz) 49.17.

Travis Jaramillo winds up for an attempt in the discus throw relay.

Travis Jaramillo winds up for an attempt in the discus throw relay.

1600 sprint medley (200-200- 400-800): 1. Ayersville 3:45.3; 4. Archbold (J. Reyes, Drewes, Quinton Ranzau, Ramirez) 3:46.94.

4×110 shuttle hurdles: 1. Archbold (Young, Lincoln Parsley, J. Reyes, Gerken) 1:05.09.

4×200: 1. Archbold (Ott, Stamm, Wyse, Young) 1:31.65 meet record.

4×800: 1. Archbold (C. Rocha, Hurst, Jesse Rocha, Ramirez) 8:37.21.

4×400: 1. Archbold (Wyse, Stamm, Drewes, Young) 3:25.79 field record.

High jump relay: 1. Archbold (Gavin Morton, Drewes, Devin Shannon) 17-4.

Rachel Wiemken contorts her body for a clean jump in the high jump relay.

Rachel Wiemken contorts her body for a clean jump in the high jump relay.

Long jump relay: 1. Crestview 58-0; 2. Archbold (Gerken, Lersch, J. Reyes) 56-5.

Discus throw relay: 1. PH 395-9; 2. Archbold (Tyson Dietrich, Burkholder, Travis Jaramillo) 391-1.

Pole vault relay: 1. Archbold (Darin Sauder, Herrett, Clayton Lehman) 37-6. Girls

Archbold won two events, the 800 sprint medley and the 4×400.

Anthony Wayne 96, Liberty Center 78, Bowling Green 71, Wauseon 67, Archbold 66, Crestview 37, Patrick Henry 30, Ayersville 20

4×1600: 1. Wauseon 22:14.81; 5. Archbold (Darian Oberlin, Ellie Sonnenberg, Demetria Martinez, Mara Beck) 24:06.6.

800 sprint medley: 1. Archbold (Angelica Reyes, Jesse Fidler, Jensyn Garrow, Tressa Parsley) 1:55.26.

Distance medley: 1. Anthony Wayne 13:15.81; 5. Archbold (Kassidy Garrow, Rachel Brader, Oberlin, Sonnenberg) 13:49.49.

4×100: 1. Anthony Wayne 51.93; 3. Archbold (Reyes, Fidler, Meridith Short, Rachel Wiemken) 53.71.

4×103 weight relay: 1. Anthony Wayne 57.85; 7. Archbold (McKayla Ripke, Mondesi Walters, Aimeth Rosillo, Madalyn Roth) 1:10.91.

1600 sprint relay: 1. Anthony Wayne 4:32.17; 2. Archbold (Caroline Vonier, Brader, Parsley, K. Garrow) 4:32.27.

4×100 shuttle hurdles: 1. Anthony Wayne 1:07.26; 6. Archbold (J. Garrow, Short, Meggie Yoder, Wiemken) 1:14.2.

4×200: 1. Anthony Wayne 1:49.76; 2. Archbold (Reyes, Fidler, Parsley, J. Garrow) 1:51.91.

4×800: 1. Anthony Wayne 10:14.74; 3. Archbold (Demetria Martinez, Oberlin, Beck, K. Garrow) 10:27.05.

4×400: 1. Archbold (Fidler, Parsley, Short, J. Garrow) 4:15.45.

High jump relay: 1. Liberty Center 13-8; 2. Archbold (Brader, Wiemken, Jessica Lindsay) 13-4.

Long jump relay: 1. Bowling Green 43-8; 4. Archbold (Kinsey Smith, Wiemken, Hannah Yoder) 40-9.

Pole vault relay: 1. BG 28-6; 6. Archbold (Short) 8-0.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *