Archbold, OH
Sunny
Sunny
86°F
 

AHS, PHS Compete At Lamberson Invitational



The Pettisville girls track team finished second and Archbold was sixth at the Lamberson Invitational, Saturday, May 7, at Montpelier.

The Archbold boys team was fifth; Pettisville was 13th.

The Pettisville girls 4×800-meter relay team of Elizabeth Sauder, Nichole Foor, Morgan Leppelmeier, and Alexa Leppelmeier set a meet record of 9 minutes, 50.98 seconds.

The time broke the previous record of 9:54.7 set in 2012 by Toledo Christian.

Girls

Holgate 86, Pettisville 74.5, Toledo Christian 70.5, Edgerton 70, Montpelier 69.5, Archbold 48, Tinora 43, Patrick Henry 43, Hicksville 42, Hilltop 36, Monclova Christian 33, Fayette 21, Stryker 15.5, North Central 11

400: 1. 1. Miller (H) 1 minute, 1.79 seconds; 2. Sauder (P) 1:02.01; 5. Macey Rupp (A) 1:05.93.

800: 1. Willett (H) 2:26.29; 5. M. Leppelmeier (P) 2:34.52; 8. Rebekah Liechty (P) 2:40.04.

1600: 1. Willett (H) 5:18.93; 2. A. Leppelmeier (P) 5:24.24; 6. Gwynne Riley (A) 5:41.49; 8. Foor (P) 5:49.98.

3200: 1. Dembowski (TC) 11:38.13; 2. A. Leppelmeier (P) 12:10.34; 8. Elizabeth Schmucker (A) 14:28.78.

100-meter hurdles: 1. Keber (T) 16.32 seconds; 2. Lexa Richardson (A) 16.77; 5. Hannah Herring (P) 17.7.

4×100-meter relay: 1. Montpelier 53.28; 6. Pettisville (Liechty, Marais Borton, Sarah Herring, Kendal Pursel) 55.55.

4×200: 1. TC 1:52.2; 5. Pettisville (S. Herring, Tessa Waidelich, Pursel, Borton) 1:57.84.

4×400: 1. Holgate 4;15.43; 2. Pettisville (M. Leppelmeier, Sauder, Liechty, A. Leppelmeier) 4:22.87.

4×800: 1. Pettisville (Sauder, Foor, M. Leppelmeier, A. Leppelmeier) 9:50.98 meet record; 7. Archbold (G. Riley, Kennedy Miller, Rosalyn Flores, Schmucker) 11:09.64.

High jump: 1. Rupp (A), five feet, zero inches; 6. Rebekah Steele (P) 4-4 (tied with Pettit (S), Drage (TC), and Eich (M).

Pole vault: 1. Sydney Ranzau (A), 9-0; 2. Guilia Lee (A) 8-6; 3. Pursel (P) 8-0; 8. S. Herring (P) 6-6.

Long jump: 1. Hitt (MC) 15-1 1/4; 4. Waidelich (P) 13-11; 7. Richardson (A) 13-3 1/2.

Discus: 1. Miller (PH) 126-1; 7. Katie Hauter (P) 89-11.

Boys

Montpelier 121.5, Edgerton 81, Toledo Christian 72.5, Patrick Henry 64.5, Archbold 59, Tinora 57, Hicksville 52, Monclova Christian 44, Hilltop 42, Holgate 24, North Central 15, Stryker 15, Pettisville 7.5, Fayette 2

400: 1. Hernandez (H) 52.66; 4. Sam Petersen (A) 54.09.

800: 1. Jones (E) 2:03.16; 2. Caden Garrow (A) 2:04.44; 7. Daniel Nieves (A) 2:11.65.

3200: 1. Myers (H) 10:44.93; 2. Luke McQuade (A) 10:45.64.

110 hurdles: 1. Snyder (M) 14.93; 3. Joe Richer (A) 16.5.

4×800: 1. Archbold (Jacob Rodriguez, Matt Kinsman, C. Garrow, Logan Garrow) 8:28.77.

High jump: 1. Bost (S) 5-8; 3. Sam Rychener (P) 5-2 tied with Waterston (M), Sasscer (TC), Zimmer (PH).

Pole vault: 1. Etchen (E) 13-0; 5; Shane Bechtel (A), Zach Morrison (P) 10-0 tied with Traxler (NC).

Shot put: 1. Fletcher (TC) 46-10 1/2; 2. Levi Carmody (A) 46-3 1/2; 4. Brian Ball (A) 41-11 1/4.

Discus: 1. Tanner (PH) 150-8; 5. Carmody (A) 121-3.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *