Archbold, OH
Mostly cloudy
Mostly cloudy
33°F
 

AHS Boys Track Beats Swanton Bulldogs

Mason Babcock throws the shot in Archbold’s NWOAL track meet with Swanton, Tuesday, April 23.– photo by Mary Huber

Mason Babcock throws the shot in Archbold’s NWOAL track meet with Swanton, Tuesday, April 23.– photo by Mary Huber

The Archbold boys track team defeated Swanton while the Bulldog girls beat the Streaks, Tuesday, April 23, in a Northwest Ohio Athletic League meet at Archbold.

Girls

Swanton 65, Archbold 51

4×800-meter relay: 1. Archbold (Regan Ramirez, Karley Ramirez, Gwynne Riley, Brittney Ramirez) 11 minutes, 7.6 seconds.

100-meter hurdles: 1. Oberle (S) 16.6 seconds; 2. Shylo Richardson 17.3.

100-meter dash: 1. Oberle (S) 13.5; 2. Iris Pena 13.8.

4×200: 1. Archbold (Richardson, Riley, Pena, B. Ramirez) 1:55.7.

1600: 1. K. Ramirez 6:07.3.

200: 1. Pena 30.1; 2. B. Ramirez 30.8.

4×400: 1. Archbold (B. Ramirez, Pena, Riley, Camryn Hudson) 4:40.3.

Karley Ramirez races to a win in the 1600.– photo by Mary Huber

Karley Ramirez races to a win in the 1600.– photo by Mary Huber

High jump: 1. Roberts (S) 4-8; 2. Arlie Lambright 4-2; 3. Katie Short 4-2.

Long jump: 1. Richardson 15-10 1/2; 3. Gabby Cox 14-0 1/2.

Shot put: 1. Taylor (S) 32-4 3/4; 2. Kiera Gensler 31-10.

Pole vault: 1. Grabke (S) 9-6; 2. Cox 6-6; 3. Short 6-6.

Boys

Archbold 82, Swanton 33

4×800-meter relay: 1. Archbold (Weston Ruffer, Brady Johns, Sean Hageman, Ivan Cobb) 10:14.8.

110 hurdles: 1. Elijah Zimmerman 22.5.

100: 1. L.J. Tijerina 11.5; 3. Jakob Beaverson 12.3.

4×200: 1. Archbold (Antonio Cruz, Noah Gomez, Trey Theobald, Tony Grime) 1:39.

1600: 1. Bettinger (S) 4:55.4; 2. Johns 5:22.4; 3. Ruffer 5:31.6.

4×100: 1. Archbold (Cruz, Gomez, Grime, Tijerina) 47.0.

400: 1. Peters (S) 57.0; 2. Caden Garrow 58.1; 3. Hunter Cullen-Lemley 59.3.

800: 1. Gilsdorf (S) 2:13.1.

200: 1. Theobald 24.3; 3. Tijerina 25.5.

300 hurdles: 1. Keller (LC) 44.6; 2. Cruz 45.0.

200: 1. Theobald 24.1; 3. Tijerina 24.6.

4×400: 1. Archbold (Grime, Austin Roth, Zimmerman, Theobald) 3:47.1.

Discus: 1. Matthew Gladieux 134- 4; 2. Mason Babcock 131-6; 3. Josh Richer 122-6.

High jump: 1. Zimmerman 5-6; 2. Short 5-6; 3. Parker VonDeylen and Tyler Hurst 5-4 tie.

Long jump: 1. Zimmerman 19-7; 3. Gomez 18-3 1/4.

Shot put: 1. Croskey (S) 46-7; 2. Gladieux 44-1; 3. Richer 43-0.

Pole vault: 1. Caleb Ranzau 10-0; 2. VonDeylen 9-6; 3. Levi Tilse 7-0.