Archbold, OH
Partly cloudy
Partly cloudy
58°F
 

AHS Boys Third, Girls Fifth At Palmer Relays




Lexa Richardson jumps a hurdle in the 4x100 shuttle hurdles at the Palmer Relays.– photo by Dennis Driver

Lexa Richardson jumps a hurdle in the 4×100 shuttle hurdles at the Palmer Relays.– photo by Dennis Driver

Napoleon won the boys title and Whitmer won the girls title at the 41st annual Palmer Relays, Thursday, May 5, at Defiance.

The Archbold boys team finished third, while the girls were fifth.

Boys

Napoleon 112, Whitmer 106, Archbold 70, Defiance 58, Liberty Center 54, Bryan 20

Shot put relay: 1. Napoleon 135 feet, 6 inches; 3. Archbold (Levi Carmody, Brian Ball, Elijah Esquibel) 121-5 3/4.

Discus throw relay: 1. Napoleon 388-4; 2. Archbold (Ball, Carmody, Camden Warncke) 353-8.

Long jump relay: 1. Napoleon 58-9 1/2; 5. Archbold (Nick Waidelich, Joe Richer, Isaiah Esquibel) 50-10 1/4

High jump relay: 1. Whitmer 17- 6; 4. Archbold (Jack Fisher, Caleb Wooley) 10-11.

Pole vault relay: 1. Whitmer 38- 0; 3. Archbold (I. Esquibel, Shane Bechtel, A.J. Mahnke) 31-6.

4×1600-meter relay: 1. Whitmer 19 minutes, 18.2 seconds; 5. Archbold (Lukas Rodriguez, Luke McQuade, Brendon Johns, Jacob Rodriguez) 20:27.4.

4×100 shuttle hurdles: 1. Whitmer 59.2 seconds; 3. Archbold (Deven Girdham, I. Esquibel, Johnny Reyes, Richer) 1:05.1.

4×100: 1. Whitmer 43.7; 5. Archbold (Waidelich, Kegan Ott, Sam Petersen, Richer) 46.3.

Distance medley: 1. LC 8:47.7; 2. Archbold (J. Rodriguez, Matt Kinsman, Caden Garrow, Logan Garrow) 8:52.9.

800 sprint relay: 1. Whitmer 1:36.7; 3. Archbold (Waidelich, Ott, Noah Blankenship, Fisher) 1:38.3.

4×800: 1. Napoleon 8:28.9; 4. Archbold (McQuade, Kinsman, C. Garrow, L. Garrow) 8:51.3.

4×200: 1. Whitmer 1:31.0; 5. Archbold (Waidelich, Blankenship, Ott, Fisher) 1:35.4.

4×100 Ironman: 1. Whitmer 45.60 meet record; 4. Archbold (Carmody, E. Esquibel, Ball, C. Warncke) 54.8.

4×400: 1. Archbold (Blankenship, Ott, Petersen, Fisher) 3:32.6.

Girls

Whitmer 102, Defiance 90, Napoleon 88, Liberty Center 72, Archbold 50, Bryan 18

Long jump relay: 1. Whitmer 44-6 1/2; 2. Archbold (Emily Roth, Julia Lambert, Lexa Richardson) 43-6 1/4.

Pole vault relay: 1. Defiance 26-0; 4. Archbold (Sydney Ranzau, Guilia Lee) 16-6.

4×1600-meter relay: 1. Liberty Center 23:48.10; 5. Archbold (Keyndal Hudson, Elizabeth Schmucker, Caitlyn Beldon, Rosalyn Flores) 28:22.2.

4×100 shuttle hurdles: 1. Whitmer 1:07.9; 4. Archbold (Richardson, Leah Miller, Lee, Ranzau) 1:18.1.

4×100: 1. Whitmer 51.1; 3. Archbold (Richardson, Delanie Driver, Morgan Miller, Tess Heidenreich) 54.8 tied with Defiance.

Distance medley: 1. LC 10:13.1; 5. Archbold (M. Miller, Gwynne Riley, Kennedy Miller, Maura Riley) 11:21.1.

800 sprint relay: 1. Whitmer 1:55.2; 2. Archbold (Heidenreich, Lambert, Driver, Roth) 1:58.2.

4×800: 1. LC 10:51.1; 3. Archbold (G. Riley, K. Miller, M. Riley, Flores) 11:15.9.

4×200: 1. Napoleon 1:53.9; 2. Archbold (Lambert, Heidenreich, M. Miller, Roth) 1:54.9.

4×400: 1. Napoleon 4:10.9; 4. Archbold (Lambert, Richardson, G. Riley, Roth) 4:29.2.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *