Archbold, OH
Cloudy
Cloudy
31°F
 

AHS Boys Second, Girls Third At Montpelier



The Archbold boys track team finished second while Pettisville took third at the Lamberson Invitational, Saturday, May 11, at Montpelier.

Tinora won with 113 points. The Streaks finished with 88, and the Birds had 78.

The Rams won the girls title with 115.33 points. Archbold took third with 98.5, and Pettisville was ninth with 26.

Boys

Archbold won one event as Levi Wyse captured the 400- meter dash.

Pettisville won three. Jeremy Mann won the 800 and the 4×400- and 4×800-meter relay teams won.

Tinora 113, Archbold 88, Pettisville 78, Liberty Center 77, Patrick Henry 67, Toledo Christian 64, Hicksville 55.5, Montpelier 33, Stryker 32, Edgerton 21, Hilltop 17.5, Fayette 11, Holgate 6

200: 1. McCann (T) 22.95 seconds; 7. Caleb Liechty (P) 23.90; 8. Lincoln Parsley (A) 24.14.

400: 1. Levi Wyse (A) 51.04; 7. Dustin Lucas (P) 54.72; 8. Devin Shannon (A) 55.6.

800: 1. Jeremy Mann (P) 2 minutes, 2.16 seconds; 4. Zach Belknap (A) 2:05.26; 6. Jesse Rocha (A) 2:08.88; 8. Jacob Hauter (P) 2:11.35.

1600: 1. Lehman (T) 4:30.99; 3. Kyle Lantz (P) 4:41.98; 8. Matthew Kinsman (A) 4:51.24.

3200: 1. Lehman (T) 10:14.17; 3. Alex Hurst (A) 10:22.2.

110-meter hurdles: 1. Nye (PH) 15.48; 3. Ethan Brakefield (P) 16.09.

300 hurdles: 1. Nye (PH) 41.92; 2. Brakefield (P) 42.39.

4×100 relay: 1. Tinora 44.56; 6. Pettisville (Lucas, Justin Pursel, David Reyes, Liechty) 47.64; 7. Archbold (Logan Baynes, Stephan Manahan, Benny Gomez, Brandon Goering) 47.71.

4×200 relay: 1. PH 1:34.37; 3. Archbold (Goering, Gomez, Quinton Ranzau, Wyse) 1:34.79; 7. Pettisville (Brakefield, Austin Dykstra, Reyes, Liechty) 1:38.17.

4×400: 1. Pettisville (Mann, Dykstra, Lucas, Brakefield) 3:38.58; 3. Archbold (Alex Weaver, Ranzau, Shannon, Tyson Lersch) 3:41.59.

4×800: 1. Pettisville (Mann, Timothy Iott, Lantz, Dominic Frey) 8:27.02; 3. Archbold (Rodriguez, Hurst, Baynes, Rocha) 8:45.32.

High jump: 1. Walters (H) 6 feet, 2 inches; 2. Gavin Morton (A) 5-10; 3. Dykstra (P) 5-10.

Pole vault: 1. Koltin Zimmerman (A) 12-6; 2. Darin Sauder (A) 12-0; 5. Pursel (P) 11-0; 8. Jakob Waidelich (P) 10-0.

Long jump: 1. Walters (H) 20-1 1/2; 4. Kurt Siegel (P) 18-6; 7. Waidelich (P) 17-3 3/4.

Shot put: 1. Demaline (LC) 56-9; 7. Isaac Burkholder (A) 45-1 1/4.

Discus: 1. Myers (PH) 157-4; 2. Burkholder (A) 143-4; 8. Tyson Helmke (A) 124-11.

Girls

Archbold won one event, the 4×400.

Tinora 115.33, Liberty Center 102.83, Archbold 98.5, Toledo Christian 91, Edgerton 70, Stryker 50, Patrick Henry 46, Montpelier 30, Pettisville 26, North Central 10.5, Hilltop 8.5, Hicksville 6, Fayette 5, Holgate 0.33

100: 1. Abdul (T) 12.93; 7. Erin Erbskorn (A) 13.87.

200: 1. Rupp (S) 26.51; 4. Meridith Short (A) 27.66.

400: 1. Rupp (S) 1:00.86; 2. Jensyn Garrow (A) 1:01.18; 4. Tressa Parsley (A) 1:02.76; 7. Claire Foor (P) 1:06.35.

800: 1. Kundo (LC) 2:24.35; 2. Kassidy Garrow (A) 2:26.63; 6. Mara Beck (A) 2:36.34.

1600: 1. Phelps (TC) 5:16.44; 6. Darian Oberlin (A) 5:48.97.

3200: 1. Phelps (TC) 11:20.46; 4. Ellie Sonnenberg (A) 12:40.74.

300 hurdles: 1. Westmeyer (TC) 47.62; 2. Kinsey Smith (A) 48.66; 3. Alicia Hernandez (A) 49.86.

4×100: 1. Tinora 51.42; 7. Archbold (Short, Erbskorn, Caroline Vonier, Maddy Smith) 56.22; 8. Pettisville (Trisha Cousino, Brooke Waidelich, Annie Eicher, Bekah Frey) 56.79.

4×200: 1. Tinora 1:47.21; 3. Archbold (K. Smith, Parsley, Erbskorn, J. Garrow) 1:52.31; 7. Pettisville (Jordyn Pursel, Becky Tilley, Foor, Devon Friend) 1:57.81.

4×400: 1. Archbold (Oberlin, Alicia Hernandez, Short, K. Garrow) 4:16.68; 6. Pettisville (Emily Eicher, Alyssa Ramos, Foor, Friend) 4:30.93.

4×800: 1. LC 10:00.0; 3. Archbold (Beck, Taylor DeWolfe, Sonnenberg, Oberlin) 10:29.2; 7. Pettisville (Ramos, E. Eicher, Carley Hoffmire, Shelby Miller) 11:01.08.

High jump: 1. Huston (S) 5-3; 3. Rachel Brader (A) 4-8; 6. Hernandez (A) 4-6.

Pole vault: 1. Behringer (T) 9-0; 2. Pursel (P) 9-0.

Long jump: 1. Johnston (TC) 15-3 1/2; 4. Parsley (A) 14-2 1/4; 7. Erbskorn (A) 13-2 1/4.

Shot put: 1. Olashuk (T) 34-8 1/2; 5. Mondesi Walters (A) 32-1 1/4; 6. Waidelich (P) 32-0 1/4; 8. Shelby Cline (A) 30-7 1/2.

Discus: 1. Weirauch (LC) 110- 11; 4. Waidelich (P) 103-5; 7. Cline (A) 94-10.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *