2018-05-16 / Sports

Pettisville Sweeps Meet With NC, Stryker, Fayette

Pettisville swept a track and field meet with North Central, Stryker, and Fayette, Tuesday, May 8, at Pettisville.

Girls

Pettisville 117, North Central 53, Stryker 38, Fayette 25

Pole vault: 1. Lashaway (NC) 10 feet, 0 inches; 2. Ellie Wixom 8-6; 3. Kendal Pursel 8-6; 5. Sarah Foor 7-6.

High jump: 1. Bentley (F) 4-8; 2. Wixom 4-2; 3. Heather Sauder 4-0.

Long jump: 1. Kelly Miller 15-0 3/4; 2. Ryeana Klopfenstein 14-7.

Shot put: 1. Grace Schnitkey 32- 3 3/4; 3. Katie Hauter 27-3 1/2; 5. Mayzie Clark 29-5 1/2.

Discus: 1. Hauter 99-5; 2. Schnitkey 93-1; 4. Sarah Herring 74-9.

4x800-meter relay: 1. Pettisville (Elizabeth Sauder, Morgan Leppelmeier, Kate Stuber, Nichole Foor) 10 minutes, 19.4 seconds.

100-meter hurdles: 1. Siebeneck (NC) 17.2 seconds; 2. Miller 18.7.

4x200: 1. Pettisville (S. Foor, Klopfenstein, Herring, Pursel) 1:57.4.

1600: 1. N. Foor 5:42.1; 2. Leppelmeier 5:44.3; 3. Stuber 5:55.9.

4x100: 1. NC 54.7; 2. Pettisville (Emily Dimick, Ava Hoylman, Megan King, H. Sauder) 55.2.

400: 1. E. Sauder 1:01.9.

300 hurdles: 1. Siebeneck (NC) 50.8; 2. Miller 53.5; 3. Wixom 58.0.

800: 1. Zenz (NC) 2:26.3; 2. S. Foor 2:34.7; 3. Stuber 2:40.0.

200: Keesecker (NC) 28.9; 2. Leppelmeier 29.6; 5. King 33.2.

3200: 1. N. Foor 12:44.3.

4x400: 1. Pettisville (E. Sauder, Leppelemier, S. Foor, N. Foor) 4:33.1.

Boys

Pettisville 82, North Central 67, Stryker 44, Fayette 36

Pole vault: 1. Zach Morrison 11-6.

High jump: 1. Jaret Rychener 6-5 school record; 2. Morrison 5-4.

Long jump: 1. Noah Rocha 18-3; 4. Connor Wyse 16-1; 5. Isaac St. John 15-1.

Shot put: 1. Richmond (NC) 40- 6; 2. Graeme Jacoby 39-1; 3. Wyatt Cerda 36-2.

Discus: 1. Richmond (NC) 118-2; 2. Cerda 115-8; 3. Jacoby 115-5.

4x800: 1. Pettisville (Max Leppelmeier, Rocha, St. John, Wyse) 9:47.3.

110 hurdles: 1. Calvin Nofziger 18.0; 3. Ben Morris 20.6.

100: 1. Faler (NC) 12.2; 4. Isaac Sauder 13.5.

4x200: 1. NC 1:42.1; 2. Pettisville (Nofziger, St. John, Morrison, Rocha) 1:43.4.

1600: 1. Max Leppelmeier 4:49.8.

4x100: 1. Fayette 50.3; 3. Pettisville (Jacoby, Leppelmeier, Warner, Wyse) 53.0.

300 hurdles: 1. Nofziger 45.8; 4. Morris 53.5.

800: 1. Villanueva (S) 2:13.7; 3. St. John 2:33.6.

200: 1. Wilson (NC) 24.9; 4. Leppelmeier 28.0; 5. Sauder 29.1.

Return to top