2017-10-11 / Sports

Volleyball, Soccer Tourney Brackets

Matchups for the Division III and IV sectional volleyball and soccer tournaments have been drawn.

Throughout the sectional tournaments, the higher-seeded team in each match hosts the semifinals and finals.

Div. III Volleyball

Eastwood (18-0) received the number one seed in the Napoleon District, while Tinora (19-1) is seeded second.

Fairview (14-4) hosts Archbold (9-12), Tuesday, Oct. 17, 6:30 pm.

The Fairview-Archbold winner plays the Paulding (9-10)-Montpelier (10-9) winner, Saturday, Oct. 21, 7 pm, for the sectional title.

Other teams in the Napoleon District include Hicksville, Delta, Evergreen, Liberty Center, Swanton, and Northwood.

Sectional champions advance to the district tournament at Defiance.

Div. IV Volleyball

Toledo Christian received the number one seed in the Napoleon District, while Pettisville (14-6) is seeded second.

Pettisville plays the Cardinal Stritch (6-9)-Hilltop (3-16) winner for a sectional title, Thursday, Oct. 19, 6:30 pm, at Pettisville.

Other teams in the Napoleon District include Em- manuel Christian, Fayette, North Central, Edgerton, Ottawa Hills, Stryker, Ayersville, Holgate, and Edon.

Sectional champions advance to the district tournament at Napoleon.

Div. III Boys Soccer

Ottawa Hills (13-0-2) received the number one seed while Archbold (13-1-1) received the number two seed in the Rossford District.

Archbold hosts the Genoa (7-8-0)-Emmanuel Christian (1-5-0) winner in a sectional final, Saturday, Oct. 21, 5 pm.

Pettisville (10-2-2) received the fifth seed. The Birds host Cardinal Stritch (0-7-0), Tuesday, Oct. 17, 4:30 pm, in a sectional semifinal. The winner plays the winner of #4 Lake (12-3-0) and #10 Rossford (5-8-1) in a sectional final, Saturday, Oct. 21, 5, at the better-seeded team’s site.

Other teams in the Rossford District include Liberty Center, Delta, Ottawa- Glandorf, Maumee Valley Country Day, and Toledo Christian.

Sectional champions advance to the district tournament at Rossford.

Div. III Girls Soccer

Archbold (14-0) received the number one seed in the Genoa District, while Swanton (10-3-1) is seeded second.

Archbold plays the winner of Cardinal Stritch (6-5-3)- Delta (4-7-1) in a sectional final, Wednesday, Oct. 18, 5 pm, at Archbold.

Other teams in the Genoa District include Milan Edison,

Ottawa Hills, Eastwood, Otsego, Genoa, Northwood, Huron, Toledo Christian, Woodmore, and Evergreen.

Sectional champions advance to the district tournament at Genoa.

Return to top