2009-05-13 / Sports

AHS Track Teams Second In Tri-Meet

by Jacob Gobrogge Buckeye Correspondent

Jacob Gobrogge clears a hurdle in AHS track action. He finished third in the 100-meter hurdles in a tri-meet with Eastwood and Patrick Henry last week.-  photo by D.J. Neuenschwander              Jacob Gobrogge clears a hurdle in AHS track action. He finished third in the 100-meter hurdles in a tri-meet with Eastwood and Patrick Henry last week.- photo by D.J. Neuenschwander Both Archbold track teams placed second when they hosted a tri-meet with Patrick Henry and Eastwood, Tuesday, May 5.

Only the top four placers are listed.

Boys

Eastwood 99, Archbold 66, PH 10

High jump: 1. Hoodlebrink (E), six feet, two inches; 3. Micah McQuillin, 5-10.

Discus: 1. Welch (E), 184-00; 2. Josh Meyers, 145-4.

Shot put: 1. Welch (E), 55-4 1/2; 4. Meyers, 39-4.

4x800-meter relay: Archbold (Jacob Fidler, Noah Keefer, Gabe Rodriguez, Michael Volkman), eight minutes, 53.8 seconds.

4x400: 1. Eastwood, 3:27.0; 2. Archbold (Keefer, Danny Young, Volkman, Fidler), 3:37.5.

4x200: 1. Archbold (Garrett Waidelich, Fidler, Breon Price, Nate Hammersmith), 1:32.3.

4x100: 1. Archbold (Basilo Rosales, Hammersmith, Price, Waidelich), 44.3 seconds.

110-meter hurdles: 1. Schemenauer (E), 14.9; 3. Jacob Gobrogge, 16.6.

300 hurdles: 1. Faykosh (E), 41.1; 3. Young, 44.1.

100: 1. Hammersmith, 11.2; 3. Waidelich, 11.4.

200: 1. Hammersmith, 22.5; 3. Waidelich, 23.4.

400: 1. Beaudoin (E), 51.8; 2. Fidler, 53.2; 3. Keefer, 53.8.

800: 1. Twining (E), 1:59.1; 2. Volkman, 2:08.4.

1600: 1. Volkman, 4:52.6; 2. Rodriguez, 4:55.1.

3200: 1. Adrian Ramirez, 10.47.8; 3. Zach D'Alelio, 11:24.8.

Girls

Eastwood 92, Archbold 47, PH 36

Pole vault: 1. Myers (PH), 9-6; 2. Deena Cowell, 9-6; 4. Nikki Rupp, 7-0.

High jump: 1. Reiser (PH), 4-10; 2. Laura Bowman, 4-8.

Discus: 1.Myers (PH), 115-00; 4. Chelsy Dohm, 90-7.

4x800: 1. Eastwood, 10:39.4; 3. Archbold (Rupp, Rachel Wiemken, Bowman, Trisha King), 11:20.1.

4x400: 1. Eastwood, 4:17.6; 2. Archbold (Aleah Lambright, King, Rupp, Haley Nemcik), 4:28.2.

4x200: 1. Archbold (Cowell, Katherine Moody, Melinda Sauder, Autumn Lantz), 1:50.7.

4x100: 1. Archbold (Nemcik, Moody, Sauder, Lantz), 52.7.

100 hurdles: 1. Nemcik, 16.0.

300 hurdles: 1. McNay (E), 50.2; 2. Nemcik, 52.7.

100: 1. Lantz, 12.7; 4. Moody, 13.5.

200: 1. Pfouts (E), 27.8; 4. Cowell, 28.5.

400: 1. Pfouts (E), 1:01.9; 3. Nikki Rupp, 1:05.3.

800: 1. Reiser (PH), 2:33; 2. King, 2:37.5; 4. Bowman, 2:46.8.

1600: 1. King, 5:54.6.

Return to top